Uniwersytet Medyczny rozpoczął dygitalizację zasobów naukowych

PAP, GN | Utworzono: 2021-02-02 13:55
A|A|A

fot. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

W przesłanym we wtorek komunikacie poinformowano, że rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski oraz prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem prof. Tomasz Zatoński podpisali w poniedziałek list intencyjny z przedstawicielami Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w zakresie prac nad projektem dygitalizacji zasobów naukowych gromadzonych na uczelni.

„Mamy morze niewykorzystanych danych, bardzo cennych, a leżących na pendrive’ach. Codziennie tworzymy i gromadzimy nowe dane. Dygitalizacja jest niezbędna, aby móc je w pełni wykorzystać” - mówi cytowana w komunikacie koordynatorka projektu dr Agnieszka Siennicka z Katedry i Zakładu Fizjologii UM.

W ramach projektu specjaliści z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu oraz Katedry Systemów Informacyjnych z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego nieodpłatnie przekażą swój ekspercki know-how w zakresie zarządzania danymi oraz data science.

Jak podano, uczelnie zobowiązały się do stworzenia dokumentu, który będzie stanowił ogólny plan (tzw. mapę drogową) projektu określający jego cele, ogólne potrzeby i wymagania uczelni oraz analizę obecnego stanu nauki i techniki.

„Pierwszym krokiem w realizacji projektu będzie właśnie audyt i w uproszczeniu ocena tego, jak dużo jest do zrobienia i od czego powinniśmy zacząć” - powiedziała dr Siennicka.

„Nowoczesne techniki analizy danych pozwolą oczyścić i zintegrować różne zbiory danych, dzięki czemu będą one miały większą wartość naukową” - wyjaśnił dr inż. Maciej Pondel, koordynator projektu po stronie UE.

Działania będą realizowane w ramach wrocławskiego Digital Innovation Hub Level 4.0., który tworzy pięć organizacji: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wrocławski Park Technologiczny, Balluff Sp. z o.o. oraz TestArmy Group S.A.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama