Straż Graniczna w ostatnich tygodniach zatrzymała 90 cudzoziemców

GN, PAP | Utworzono: 2021-02-19 09:55 | Zmodyfikowano: 2021-02-19 10:10
A|A|A

fot. Straż Graniczna

"W ostatnich dniach funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 10 cudzoziemców, którzy naruszyli polskie przepisy pobytowe. Wśród zatrzymanych było sześciu obywateli Ukrainy, dwóch Gruzinów, Rosjanin i obywatel Iraku" – przekazała rzeczniczka Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak.

Obywatele Ukrainy zatrzymani zostali podczas kontroli auta, którym podróżowali. Mieli oni polskie wizy uprawniające od podjęcia pracy na terenie kraju, ale nie podjęli zatrudnienia u polskiego pracodawcy. "Tego samego dnia, kiedy przekroczyli wschodnią granicę, udali się w kierunku Niemiec, by tam znaleźć lepiej płatną pracę. Zostali zatrzymani, posiadane wizy zostały unieważnione, a oni sami zobowiązani do wyjazdu z Polski" - dodała mjr Konieczniak. Również zatrzymani obywatele Rosji i Gruzji, mimo posiadania pozwolenia na pracę w Polsce, próbowali wyjechać do Niemiec.

Z kolei Irakijczyk przyleciał do Polski na podstawie wizy turystycznej, a następnie udał się do Francji, by tam złożyć wniosek o azyl, po czym wyjechał do Niemiec. "Po przekazaniu cudzoziemca do Polski złożył on wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium naszego kraju" - dodała rzeczniczka.

Mjr Konieczniak poinformowała, że od 18 stycznia do 18 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 90 cudzoziemców, którzy naruszyli polskie przepisy pobytowe.

"W przeważającej mierze byli to obywatele Ukrainy oraz Gruzji i Mołdawii, których pobyt w Polsce był inny niż deklarowali podczas przekraczania granicy. Cudzoziemcu ci posiadali wizy z prawem do pracy w Polsce lub inne dokumenty na podstawie których mogli legalnie pracować w naszym kraju, jednak posłużyły im one wyłącznie do wjazdu do Strefy Schengen" - powiedziała rzeczniczka.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama