2,5 mln zł dotacji dla organizacji pozarządowych na remonty zabytków

GN, PAP | Utworzono: 2021-03-26 13:27
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: archiwum Radia Wrocław

Dotacje przyznane zostały na kontynuację wieloletnich prac konserwatorskich. „Staramy się otoczyć opieką zabytki, które tego wymagają. Od lat wspieramy ich remonty konserwatorskie. Wiele projektów wspieramy sukcesywnie dotacjami w kolejnych naborach, by dać im szanse na odzyskanie dawnej świetności” – podkreśliła Magdalena Wankowska, Miejska Konserwator Zabytków, cytowana w przesłanym PAP komunikacie.

Wskazała, że przykładem może być tu wieloletni remont Fortu Wrocław nr 9 – Muzeum Militarnego, na którego rewitalizację biuro MKZ przeznaczyło na przestrzeni kilku lat blisko 900 tys. zł, a także remont kościoła pw. Najświętszej Marii na Piasku, gdzie dotacje MKZ na kompleksowe prace konserwatorskie, w tym osuszanie obiektu, remont dachów i elewacji wyniosły łącznie ponad 3 mln zł.

„Z naszych dotacji skorzystał też kościół pw. Św. Wincentego i Jakuba, otrzymując z subwencji ponad 4 mln zł. Pieniądze przeznaczono m.in. na odbudowę ze zniszczeń wojennych kaplicy Hochberga wraz z rekonstrukcją wnętrza, remont dachów, elewacji wraz z wieżą czy szklenie artystyczne w prezbiterium” – wyjaśniła Wankowska.

Przyznane dotacje przeznaczone zostaną także na dokończenie remontu organów w kościele św. Anny na Praczach Odrzańskich, remont wieży południowo-zachodniej kościoła p.w. św. Michała Archanioła na Ołbinie, a także remont elewacji wirydarza Klasztoru Sióstr Urszulanek. Środki MKZ pozwolą także na zakończenie restauracji zabytkowej przyczepy pasażerskiej Jelcz P-080.

W komunikacie przypomniano, że są to kolejne środki przyznane przez MKZ w ostatnim czasie. W ubiegłym miesiącu biuro ogłosiło listę wspólnot mieszkaniowych, które otrzymały dotacje na remonty kamienic wpisanych do rejestru zabytków. Na ten cel przeznaczono 4,5 mln zł. 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama