Zastal był za mocny. Śląsk zagra o trzecie miejsce

BT, PAP | Utworzono: 2021-04-16 23:15 | Zmodyfikowano: 2021-04-16 23:16

Jak się okazało ostatni mecz tej serii był najbardziej wyrównany i jego losy ważyły się do końcowych sekund. Zastal miał przewagę w pierwszych kwartach, a Śląsk zdołał tylko raz doprowadzić do remisu (22:22). Po 20 minutach obrońca tytułu wygrywał 43:33. W trzeciej kwarcie zielonogórzanie utrzymywali przewagę m.in. dzięki rzutom z dystansu Łotysza Rolandsa Freimanisa.

W czwartej kwarcie Śląsk zbliżał się kilkakrotnie do Zastalu na punkt (60:61, 62:63), ale za każdym razem zespół trenera Zana Tabaka potrafił odpowiedzieć i zwiększyć prowadzenie. Na dwie i pół minuty przed końcem Aleksander Dziewa trafił za trzy punkty i Śląsk przegrywał ponownie tylko 73:74.

Bohaterem ostatnich akcji był najbardziej doświadczony w Zastalu kapitan Łukasz Koszarek. Zdobył kluczowe trzy punkty na 90 sekund przed końcem, co dało prowadzenie jego ekipie 77:74. Pudła z rzutów wolnych Ivana Ramljaka i Ben McCauleya z dystansu sprawiły, że na 28 sekund przed końcem Zastal prowadził 77:75. I ponownie ostatnie słowo należało do Koszarka. Osaczony przez dwóch obrońców wrocławian zdołał zobaczyć wolnego, stojącego w rogu Davida Brembly'ego i podał do niego przez pół boiska. Ten trafił zza linii 6,75 m i przypieczętował sukces obrońców tytułu.

37-letni Koszarek miał siedem punktów, siedem asyst i dwie zbiórki. Double-double dołożył amerykański środkowy Geoffrey Groselle - 12 pkt i 10 zbiórek, a najskuteczniejszym był Freimanis - 24 pkt. W zespole Śląska środkowy reprezentacji Polski Dziewa miał 18 pkt i sześć zbiórek.

"Nie był to łatwy mecz i łatwa rywalizacja dla nas, więc się bardzo cieszymy. Śląsk walczył do ostatniej minuty. Byli lepsi niż myślałem. Duże słowa uznania. Zostawiliśmy kawałek zdrowia" - powiedział Łukasz Koszarek.

W sobotę o godz. 18 Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp., która prowadzi 2-0, zmierzy się w meczu numer trzy z Legią Warszawa

Trzeci mecz półfinałowy: Śląsk Wrocław - Zastal Enea BC Zielona Góra 75:80 (17:20, 16:23, 25:18, 17:19)

Seria: Zastal wygrał 3:0

Śląsk Wrocław: Kyle Gibson 18, Aleksander Dziewa 18, Ivan Ramljak 11, Strahinja Jovanovic 8, Ben McCauley 8, Elijah Stewart 6, Mateusz Szlachetka 6, Michał Gabiński 0, Szymon Tomczak 0.

Zastal Enea BC Zielona Góra: Rolands Freimanis 24, David Brembly 16, Geoffrey Groselle 12, Kris Richard 9, Janis Berzins 7, Łukasz Koszarek 7, Skyler Bowlin 3, Krzysztof Sulima 2, Cecil Williams 0.