Prezes KGHM: bez naszych wyrobów niemożliwe byłoby upowszechnienie zielonych technologii

PAP,mk | Utworzono: 2021-04-22 18:46 | Zmodyfikowano: 2021-04-22 18:46
Prezes KGHM: bez naszych wyrobów niemożliwe byłoby upowszechnienie zielonych technologii - fot. KGHM
fot. KGHM

Jak podkreślono w przesłanym w czwartek  komunikacie, miedź ma szerokie zastosowanie w działaniach kluczowych dla tworzenia niskoemisyjnej gospodarki, m.in. w turbinach elektrowni wiatrowych, elektrowniach fotowoltaicznych czy w silnikach samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Spółka zaznaczyła, że miedź to metal kluczowy dla prowadzenia procesów związanych z Green Deal, a sam proces wydobycia surowca również staje się coraz bardziej ekologiczny.

"Zasadniczym wkładem Polskiej Miedzi w walkę ze zmianami klimatu są nasze wyroby, bez których niemożliwe byłoby upowszechnienie zielonych technologii w energetyce i transporcie. Nie ustajemy również w wysiłkach na rzecz minimalizacji śladu środowiskowego samej Spółki" – podkreślił cytowany w komunikacie prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.

Jak wskazano, ekologia stanowi jeden z czterech filarów strategii rozwojowej spółki, obok efektywności, elastyczności i e-przemysłu. Obecnie trwają pracę nad oddzielnym dokumentem dotyczącym polityki klimatycznej spółki. Ma on potwierdzić systemowy charakter podejścia koncernu do zarządzania emisjami.

Prezes KGHM dodał, że "przygotowywana polityka klimatyczna nie tylko wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy, ale przede wszystkim pomoże w zaangażowaniu i wysiłkach podejmowanych dla dbania o stan naszej planety".

W komunikacie przypomniano też, że KGHM aktywnie wspomaga zalesianie terenów, na których funkcjonuje. Łącznie w ubiegłym roku spółka przyczyniła się do zalesienia ponad 30 ha terenu.

Firma do 2030 roku chce pozyskiwać połowę potrzebnej energii ze źródeł własnych, w tym z Odnawialnych Źródeł Energii. Jak podano, w minionym roku 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w KGHM pokryto właśnie ze źródeł własnych. W ramach własnej transformacji koncern prowadzi także projekty budowy swoich instalacji fotowoltaicznych, których działanie pozwoli w skali roku uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2, związków azotów i siarki oraz pyłów.

W komunikacie podkreślono również, że w hutach KGHM od dawna sukcesywnie ograniczana jest emisja arsenu, co ma związek z realizacją konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych. "Dzięki szeregowi inwestycji, osiągane parametry utrzymują się na znacznie lepszych poziomach, niż te wymagane prawem" – dodano.

KGHM wdraża także rozwiązania związane z Gospodarką Obiegu Zamkniętego. Jednym z nich jest produkcja kruszyw drogowych z żużli pomiedziowych.

KGHM jest w ścisłej czołówce światowych producentów srebra i miedzi. Jest także jedynym w Europie producentem renu i nadrenianu amonu z własnych zasobów. Koncern posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi sięgają 38 mln ton. Spółka zatrudnia ponad 34 tys. osób. 

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama