Tylko dwa dolnośląskie miasta ze wsparciem Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Andrzej Andrzejewski, BT | Utworzono: 2021-04-23 06:49 | Zmodyfikowano: 2021-04-23 07:10
A|A|A

fot. Wikipedia/Fallaner

Posłuchaj relacji naszego reportera, Andrzeja Andrzejewskiego, który wybrał się do obu tych miejscowości:

Najlepsi polscy eksperci od adaptacji zabytkowych przestrzeni pomogą przy wieloletnich opracowaniu planów zagospodarowania historycznych obszarów. - W naszym przypadku to piętnastowieczny Rynek i cała Starówka - wyjaśnia burmistrz Jawora, Emilian Bera. - Ale do tego potrzebujemy niezwykłego wsparcia, które właśnie tutaj dostaliśmy. Narodowy Fundusz Dziedzictwa, który chce nawiązać z nami współpracę, a właściwie my chcemy nawiązać współpracę z NID-em, jest dla mnie przeogromnym zaszczytem i szansą, że możemy w ten sposób działać.

- U nas projekt ma dotyczyć ścisłego centrum wsi - podkreśla Rafał Plezia, wójt Legnickiego Pola. - To nie jedynie będzie praca urzędników i ekspertów. Tutaj chcemy aktywnie włączyć mieszkańców, samorządowców, do tego żeby również mieli wpływ na to, jak to centrum ma wyglądać: konsultacje, warsztaty.

Samorządowcy z Legnickiego Pola chcą, by nowa aranżacja ich miejscowości bardziej niż obecnie nawiązywała do bitwy z Mongołami w 1241 roku.

Projekty rewitalizacji Jawora i Legnickiego Pola zakładają m. in. wprowadzenie do zabytków takich rozwiązań technicznych, które umożliwią życie zgodne z normami XXI wieku. Opracowania mają być gotowe najdalej na początku przyszłego roku.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama