URODZINOWE KILOMETRY DLA L’ARCHE

RW, GN | Utworzono: 2021-05-05 10:48 | Zmodyfikowano: 2021-05-05 11:48
A|A|A

fot. mat. prasowe

Wrocławska wspólnota Fundacji L’Arche, która prowadzi małe domy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, obchodzi w tym roku swoje 18 urodziny. Z tej okazji zaprasza wszystkich, którzy cenią sportowego ducha oraz wrażliwość na potrzebujących, do wspólnego świętowania. Można to zrobić, biorąc udział w fundacyjnym urodzinowym I biegu charytatywnym wrocławskiej wspólnoty L’Arche.

Wydarzenie ma być świętem różnorodności i radości. Bieg inauguracyjny odbędzie się 29 maja w parku M. Dąbrowskiej, na wrocławskich Karłowicach. Dodatkowo przez cały miesiąc - od 29 maja do końca czerwca - będzie można wziąć w nim udział wirtualnie, w całej Polsce. Również na świecie, jeśli będzie możliwe wysłanie medali i dyplomów pod wskazany adres w kraju.

Zapisy na bieg ruszają już dzisiaj 5 maja, czyli w światowym Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, o godz. 16:00. Każdy, kto będzie się chciał zapisać, może to zrobić poprzez stronę https://www.larche.org.pl/wroclaw/bieg-charytatywny/ (Ze względu na pandemię Organizator na bieżąco śledzi sytuację i będzie regularnie aktualizował informacje na temat biegu stacjonarnego).

Wydarzeniu będzie towarzyszyła zbiórka na popularnym portalu https://zrzutka.pl/z/kilometrydlalarche. Fundacja dzięki zebranym funduszom chce m.in. wyremontować podjazd dla swoich domowników czyli osób z niepełnosprawnościami, wejście do jednego ze swoich domów oraz taras, na którym mieszkańcy domów przed pandemią spotykali się z wolontariuszami, przyjaciółmi oraz gośćmi. Wszystkie te miejsca niszczeją i zaczynają zagrażać bezpieczeństwu mieszkańcom.

- 18 lat temu został otwarty pierwszy dom dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzony przez Fundację L’Arche we Wrocławiu. Mieszkańcy sami wybrali dla niego nazwę „Tęcza” – mówi Jakub Dykman, obecny dyrektor wrocławskiej wspólnoty L’Arche – Od początku było to miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością są traktowane jak domownicy, a nie podopieczni. Są gospodarzami we własnym domu, który prowadzą wspólnie z asystentami, mieszkającymi z nimi pod jednym dachem. Razem tworzymy wspólnotę, w której każdy jest ważny i każdy akceptowany ze swoimi mocnymi i słabymi stronami. To jest ta różnorodność, która pomogła nam przez te wszystkie lata wzrastać i zakorzenić się w wybranym miejscu.

Bieg charytatywny jest wydarzeniem, w którym różnorodność odgrywa najważniejszą rolę. Może wziąć w nim udział w każdy, jeśli tylko chce, bez ograniczeń. A jeśli ktoś nie może wziąć w nim udział samemu, może zostać fundatorem biegu innego uczestnika.

Zapisując się na Bieg, uczestnik może wybrać jeden z kilku wskazanych przez organizatorów dystansów, czyli: 1800 metrów, 3600 metrów, 5400 metrów lub 18 kilometrów. Może również zadeklarować inny, wybrany przez siebie dystans. Może go przebiec, przejść, przejechać na rowerze dwukołowym czy trzykołowym. Może również przejechać go na dowolnie wybranym przez siebie przedmiocie – im bardziej niekonwencjonalnie, tym lepiej. Można biec samemu lub w towarzystwie asystenta. Można biec z dzieckiem w wózku lub z grupą kolegów i koleżanek ze szkoły. Z psem lub innym zwierzęcym pupilem. Ma być kolorowo, różnorodnie i radośnie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama