Dolnośląskie srebra w mistrzostwach Polski w szachach

BT, PAP | Utworzono: 2021-05-08 07:18 | Zmodyfikowano: 2021-05-08 07:19

Klaudia Kulon i Radosław Wojtaszek wywalczyli w piątek złote medale mistrzostw Polski w szachach, rozgrywanych w Bydgoszczy pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. W imprezie z najwyższą pulą nagród w historii zwycięzcy otrzymali po 60 tys. złotych.

Mężczyźni rywalizowali systemem pucharowym, jak przed rokiem w Warszawie, a kobiety - kołowym.

Najdłużej ważyły się losy tytułu w rywalizacji mężczyzn. Doszło w niej do dogrywki, gdyż w drugiej partii finałowej najwyżej rozstawiony, 34-letni Radosław Wojtaszek zrewanżował się białymi dwa lata młodszemu Wojciechowi Morandzie (nr 3) za czwartkową porażkę.

Rozstrzygnięcie zapadło w wieczornych partiach w szachach szybkich (15 minut plus 10 sekund). Pierwsza zakończyła się remisem po 46 posunięciach. W drugiej grający białymi Wojtaszek pokonał rywala po 39 ruchach.

Dla arcymistrza z Kwidzyna to czwarty tytuł mistrza kraju. Poprzednie zdobywał w 2005, 2014 i 2016 roku. W 12 startach w czempionacie wywalczył także dwa srebrne i trzy brązowe medale.

Reprezentujący klub Wieża Pęgów Moranda po raz pierwszy stanął na podium mistrzostw Polski.

W meczu o trzecie miejsce grający z "czwórką" 42-letni Bartosz Soćko po remisie w czwartek z 15 lat młodszym Pawłem Teclafem (nr 15), wygrał w piątek czarnymi po 60 posunięciach i zapewnił sobie drugi w karierze brązowy medal MP. W 24 występach w finałach sięgnął także po dwa złote i cztery srebrne krążki.

Piątek był "czarnym dniem" w turnieju kobiet. Wszystkie partie ostatniej rundy zakończyły się zwycięstwem szachistek grających właśnie czarnym kolorem. Wiceliderka Klaudia Kulon dość szybko pokonała Joannę Dworakowską i czekała na rozstrzygnięcie pojedynku liderki Jolanty Zawadzkiej, do której traciła pół punktu, z ośmiokrotną mistrzynią kraju Iwetą Rajlich. Remis z koleżanką klubową z Polonii Wrocław dawał Zawadzkiej możliwość walki o złoto w dogrywce. Przegrała jednak po 53 posunięciach i najdłuższej partii dnia i musiała zadowolić się srebrnym medalem.

Brąz wywalczyła ubiegłoroczna mistrzyni kraju Karina Cyfka, która pokonała Monikę Soćko. Jedynej polskiej szachistce posiadającej tytuł męskiego arcymistrza i mającej w dorobku osiem złotych, sześć srebrnych i cztery brązowe medale drugi rok z rzędu nie udało się wywalczyć miejsca na podium. W 26. starcie w mistrzostwach kraju została sklasyfikowana na szóstej pozycji.

Kulon bliska tytułu była już przed rokiem w Ostrowie Wielkopolskim, ale - przy równej liczbie punktów - uległa Cyfce w barażu. Teraz 29-letnia arcymistrzyni z Koszalina sięgnęła po pierwszy w karierze złoty medal. W 14 startach w finałowych turniejach wywalczyła także dwa srebrne i brązowy medal.

Rekordowa w tym roku pula nagród w mistrzostwach Polski wynosiła 305 tysięcy złotych. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w obu turniejach otrzymali po - odpowiednio - 60, 40 i 20 tys.

78. LOTTO Indywidualne MP Mężczyzn

Finał, 2. dzień (na pierwszym miejscu grający w piątek białymi):

Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn, 1) - Wojciech Moranda (Wieża Pęgów, 3) 1:0 i 0:1, dogr. 1,5:0,5

O 3. miejsce:

Paweł Teclaf (Ormuzd Kartuzy, 15) - Bartosz Soćko (KSz Hetman Katowice, 4) 0:1 i remis

73. PGNiG Termika Indywidualne MP Kobiet - 9., ostatnia runda:

Monika Soćko (KSz Hetman Katowice, 1) - Karina Cyfka (KSz Stilon Gorzów Wlkp., 2) 0:1
Julia Antolak (GKsz Solny Grzybowo, 9) - Joanna Majdan (Wieża Pęgów, 7) 0:1
Joanna Dworakowska (Polonia Warszawa, 8) - Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów, 5) 0:1
Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń, 6) - Michalina Rudzińska (Hańcza Suwałki, 10) 0:1
Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław, 3) - Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław, 4) 0:1