Dolnośląski zespół ludowy wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga

PAP, jk | Utworzono: 2021-05-11 09:30 | Zmodyfikowano: 2021-05-11 09:31
A|A|A

fot. Gościszowianki/FB

Nagroda powstała z myślą o muzykach, twórcach sztuk wizualnych, autorach pisarstwa ludowego, badaczach, animatorach i innym osobach, w sposób szczególny przyczyniającym się do podtrzymywania i upowszechniania kultury ludowej w Polsce.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną "dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji". Uhonorowano nią Barbarę Wandzel, twórczynię dekoracji z bibuły i papieru, charakterystycznych dla regionu żywieckiego. Jej kandydaturę wskazała mistrzyni i wieloletnia nauczycielka młodszych pokoleń w tej dziedzinie - Maria Grzegorek.

Nagroda główna "Za zasługi dla kultury ludowej" została podzielona na siedem kategorii.

Laureatami w dziedzinie plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego zostali w tym roku: śpiewaczka i twórczyni sztuk plastycznych Wanda Majtyka, skrzypek i trębacz Henryk Marszał, malarka i rzeźbiarka Stanisława Mąka, artystka specjalizująca się w kurpiowskich wycinankach Genowefa Pabich oraz tkaczka z Podlasia Bernarda Rość. Tytuł "Mistrza Tradycji" przyznano Marii Grzegorek, rozpowszechniającej znaną dawniej w Żywcu i okolicach sztukę tworzenia kwiatów, wieńców i ozdób choinkowych z bibuły i papieru. Od ponad trzydziestu lat Maria Grzegorek prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, jest też poetką i znaną w swoim regionie gawędziarką.

W kategorii "Pisarstwo ludowe" nagrodzono Andrzeja Dziedzinę Wiwera, autora utworów poetyckich i prozatorskich pisanych gwarą szczawnicką.

Maria Brylak-Załuska i Jolanta Danak-Gajda zostały docenione w kategorii "badacze, naukowcy i animatorzy".

Za najlepszą kapelę ludową uznano w tym roku Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic, a za najlepsze zespoły folklorystyczne - Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Blinowianki" z Roztocza Zachodniego oraz Zespół "Gościszowianie" z województwa dolnośląskiego.

W kategorii stworzonej z myślą o instytucjach i organizacjach zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej uhonorowano Fundację "Dziedzictwo Nasze" z Węgorzewa.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 lipca 2021 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wówczas zostanie też ogłoszony laureat tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Jest on przyznawany samorządowcom, którzy w mijającym roku w szczególny sposób troszczyli się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Nagroda, której patronem jest XIX-wieczny etnograf, folklorysta i kompozytor, Oskar Kolberg jest najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem dla osób przyczyniających się do szerzenia i podtrzymywania kultury tradycyjnej w Polsce. Jej organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama