50 lat temu zmarł Rafał Wojaczek [REPORTAŻ]

Elżbieta Osowicz, GN | Utworzono: 2021-05-11 11:10
A|A|A

Tablica pamiątkowa we Wrocławiu, fot. Wikipedia

Nigdzie w archiwach radiowych nie ma jego głosu. Jednak nadal można porozmawiać z ludźmi, którzy świetnie go pamiętają. Powstały o nim książki biograficzne i filmy. Pozostawił po sobie dziesiątki niepokornych wierszy, po które sięgają kolejne pokolenia.  Oficyny wydawnicze publikują kolejne tomiki autora zaliczanego do kręgu poetów przeklętych. Znajomi i przyjaciele mówią, że stale igrał ze śmiercią...

...to była jedna z pierwszych prób samobójczych, potem były kolejne. Rafał Wojaczek zabił się w maju 1971 roku, nie miał jeszcze 26 lat. Jego grób znajduje się na cmentarzu św. Wawrzyńca.

Posłuchaj historii burzliwego życia poety:

fot. Wikipedia

Nieżyjącego poetę wspominają między innymi krytyk literacki Karol Maliszewski, literaturoznawca Stanisław Bereś, poeta Janusz Styczeń, aktor i przyjaciel Rafała Wojaczka Bogusław Kierc. W audycji wykorzystano nagrania z archiwum Radia Wrocław oraz  z płyty dołączonej do książki "Wojaczek wielokrotny". Autorzy Stanisław Bereś i Katarzyna Batorowicz - Wołowiec przeprowadzili wywiady z blisko 80-cioma osobami, które osobiście poznały poetę - audiobook zawiera 11 godzin nagrań.

Ilustracją do reportażu jest fragment spektaklu "Do Nieznanego" - monodram muzyczny na podstawie utworów Rafała Wojaczka, do którego muzykę napisali Piotr Świętoniowski i Michał Polak. Piosenki wykonał Marcin Marzec, absolwent wrocławskiej PWST. Premiera miała miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2011 roku.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama