Do Polski sprowadzono szefa gangu, który wyprał 1,4 mld zł dla karteli narkotykowych

BT, PAP | Utworzono: 2021-05-21 10:40 | Zmodyfikowano: 2021-05-21 10:43
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

- 20 maja, przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, z Holandii do Polski został sprowadzony szef zorganizowanej grupy przestępczej, która "wyprała" 1,4 miliarda złotych pochodzących z handlu narkotykami - przekazał w piątek Dział Prasowy PK.

Shalom Lior A. został prosto z lotniska doprowadzony do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, udziału w praniu pieniędzy, a także udział w obrocie narkotykami o wartości nie mniejszej niż 3,4 miliarda złotych. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności, dlatego prokurator złożył do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.

Pochodzący z Izraela Shalom Lior A. został ujęty 29 października ub.r. na podstawie międzynarodowego listu gończego na lotnisku w Amsterdamie. Od tamtej pory trwała procedura ekstradycyjna. Holenderski sąd zgodził się na wydanie mężczyzny do Polski.

W sprawie występuje pięciu podejrzanych - dwóch Polaków i trzech obcokrajowców. W 2019 r. zatrzymano w Grecji, a następnie sprowadzono do Polski, podejrzanego o współkierowanie tą grupą. Ivan Molina L. figurował jako prezes spółki zarejestrowanej w Michałowicach na Mazowszu, należącej do podobnej spółki zarejestrowanej w Panamie..

W związku z prowadzonym śledztwem pod koniec sierpnia 2019 r. prokuratura wydała postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym i zajęła od podejrzanych równowartość 1 421 231 880,23 złotych m.in. w dolarach amerykańskich, brytyjskich funtach i euro.

- Pieniądze te jako pochodzące z przestępstwa podlegają obligatoryjnemu przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Zajęcie, a następnie zabezpieczenie pieniędzy było możliwe dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji z 23 marca 2017 roku ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – podała PK. Przejęta przez prokuraturę fortuna zdeponowana była właśnie w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. Było to "największe w historii polskiej prokuratury zabezpieczenie pieniędzy na poczet przepadku".

Dolnośląska PK współpracowała w ramach tego śledztwa z Centralnym Biurem Śledczym Policji, które z kolei nawiązało ścisłą współpracę z Europolem, Interpolem oraz DEA, czyli amerykańskim departamentem do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama