„Nasza okolica tropem wynalazców” – wakacyjny projekt MKDNiS w Centrum Kultury

RW | Utworzono: 2021-06-09 13:30 | Zmodyfikowano: 2021-06-09 13:32
„Nasza okolica tropem wynalazców”  – wakacyjny projekt MKDNiS w Centrum Kultury - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

14 czerwca 2021 ruszą zapisy na letnie warsztaty teatralne, plakatu, cyjanotypii, modelarstwa i innych. Wakacyjna przygoda z Centrum Kultury to odkrycie tajemnic motoryzacji, budownictwa, żeglugi, lotnictwa oraz poznanie genialnych konstruktorów w animowanych opowieściach przygotowanych przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie.

Miasto Jelcz-Laskowice współtworzyło historię polskiej techniki za sprawą działających na jego terenie Jelczańskich Zakładów Samochodowych, dlatego nazwy dużych ulic w mieście są hołdem dla polskich inżynierów. Punktem wyjścia jest wiedza o przedwojennych ojcach techniki. Są to: Stefan Bryła (inżynier budowlany, pionier spawalnictwa), Józef Bożek (niezależnie od Stephensona skonstruował pojazd o napędzie parowym), Stefan Drzewiecki (pionier żeglugi podwodnej i lotnictwa), Tadeusz Tański (geniusz motoryzacji) oraz Franciszek Żwirko (słynny lotnik i popularyzator lotnictwa). Działania będą prowadzone w sposób interaktywny, umożliwiający uczestnikom pogłębianie zdolności, umiejętności i wiedzy.

Projekt „Nasza okolica tropem wynalazców” zakłada wytworzenie animowanych filmów edukacyjnych oraz realizację licznych warsztatów artystycznych przedstawiających dokonania wynalazców, a także wydruk gry edukacyjnej memory z uwzględnieniem prac warsztatowych. Prezentuje dziedzictwo i przemiany myśli technicznej, transponując je na artystyczny język sztuki. Projekt „Nasza okolica tropem wynalazców” prezentuje dziedzictwo i przemiany myśli technicznej, transponując je na artystyczny język sztuki. Zakłada wytworzenie animowanych filmów edukacyjnych oraz realizację licznych warsztatów artystycznych przedstawiających dokonania wynalazców, a także wydruk gry edukacyjnej memory z uwzględnieniem prac stworzonych przez uczestników warsztatów. Cykl filmowy wykona zespół merytoryczny Narodowego Muzeum Techniki, a jego publikacja w mediach społecznościowych MGCK jest przewidziana na drugą połowę czerwca.

Harmonogram warsztatów:

5-9 lipca 2021 - Warsztaty teatralno-ruchowe „Para buch, ciało w ruch! Bożek w labiryncie ruchu”
Hasłem przewodnim będzie labirynt, a jego skomplikowana forma – powodem do poszukiwania nowych rozwiązań ruchowych. Poprzez praktykę choreograficzną uczestnicy opracują hasła ujęte w projekcie, np: para, trajektoria, obrót, śmigło, ulica. Symbolika labiryntu jako miejsca tajemniczego, pozwoli na nowo odkryć ulice Jelcza-Laskowic.
Instruktor: Sonia Śpiewak-Meres

7-8 lipca 2021 - Warsztaty cyjanotypii pt. „Podwodny świat, czyli Drzewiecki w odcieniach błękitu”. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Dzięki łatwości i nietoksyczności procesu daje możliwość wykonania odbitek w charakterystycznym odcieniu błękitu. Uczestnicy stworzą własne obrazy wykorzystując listę wynalazków i czynów prekursorskich Drzewieckiego, np.: okręty podwodne, dromograf, peryskop.
Instruktor: Dominika Chochołowska-Bocian

12-16 lipca 2021 - Warsztaty architektoniczne „Przygoda z Bryłą, preludium projektowania”.
Uczestnicy poznają wybrane dzieła urbanistyczne Stefana Bryły: m.in.: kompleks budynków Muzeum Narodowego i Prudential w Warszawie, Drapacz Chmur w Katowicach, pierwszy na świecie drogowy spawany most na rzece Słudwi, inne mosty i budowle. Zgłębią kluczowe zagadnienia: proporcja, skala (złoty podział, człowiek witruwiański), szkic, perspektywa, przekrój, rzut, model przestrzenny. Zbudują bryły sześcienne i wykonają makiety budowli. Celem jest nabycie umiejętności przedstawiania obiektów w określonej skali i tworzenia kompozycji przestrzennych na płaszczyźnie oraz trójwymiarowo.
Instruktor: Waldemar Czech

19-21 lipca 2021 - Warsztaty plakatu pt. "Na wystawę zapraszają osiedlowi wynalazcy".
Celem jest przybliżenie odbiorcom pojęcia plakatu - jego rodzajów i symboliki oraz przekazania wiedzy czym różni się od afiszu. Warsztaty będą miały za zadanie stworzyć dla każdej z postaci wynalazców indywidualnego plakatu, zarówno o nim samym jak i jego dziełach, w zamkniętej formie symboli. Projekty plakatów będą wykonane w różnorodnej technice plastycznej: kolaż, monotypia, grafika.
Instruktor: Waldemar Czech

22-23 lipca 2021 - Warsztat modelarstwa "Tański zdobywa świat", opracowany na podstawie książki "Laboratorium w szufladzie", wyd. PWN. Autorzy pokażą jak budować i programować modele maszyn. Poznają proste i umiarkowanie złożone konstrukcje. Odkryją, jak można je wyposażyć w autonomię działania, namiastkę inteligencji i elastyczność reagowania na zmienne środowisko. Pogłębione ujęcie pozwoli poczuć smak eksperymentu.
Instruktor: edukatorzy z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

22-23 lipca 2021 - Warsztaty lotnicze „Całkiem blisko na lotnisko: Żwirko w akcji! Odlotowy warsztat o samolotach i pilotach.” Adepci lotnictwa obejrzą drewniane śmigło samolotu sportowego, zbudują i puszczą w ruch proste konstrukcje latające.
Instruktor: edukatorzy z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny! Ilość miejsc ograniczona.

Uczestnicy warsztatów otrzymają grę edukacyjną memory, uwzględniającą m.in. rysunki, fotografie i plakaty.

Projekt „Nasza okolica tropem wynalazców” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.