Rusza nabór do programu literackich rezydencji w Broumowie

WK, PAP | Utworzono: 2021-06-15 16:29 | Zmodyfikowano: 2021-06-15 16:29
A|A|A

fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018 r. „Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur” - podkreśliła.

W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd sześć miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Broumowie. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.

Tegoroczne wyjazdy rezydencyjne, podobnie jak poprzednie, będą realizowane od września do listopada, jednak wprowadzono pewne modyfikacje.

- Tym razem wrześniowa rezydencja jest skierowana wyłącznie do osób tworzących poezję – to wynik ustaleń z czeskim partnerem projektu, który właśnie wrzesień traktuje jako miesiąc poetycki. Z kolei w październiku i listopadzie organizatorzy zapraszają wszystkie pisarki i pisarzy, a także twórczynie i twórców komiksów oraz ilustracji do książek – wyjaśniła Konopko.

Podczas rekrutacji nie obowiązują ograniczenia wiekowe, czy te związane z dorobkiem pisarskim lub ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy przedstawić swoje pisarskie bądź ilustratorskie portfolio oraz krótko opisać projekt utworów, nad którymi autorka lub autor planują pracować podczas rezydencji. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarek i pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, a także od ilustratorów książek, czy autorów książek artystycznych i komiksów.

Polskich rezydentów rekrutuje Wrocławski Dom Literatury, a czeskich Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”.

- Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumowie – dodała Konopko.

Wnioski można składać do 14 lipca.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama