PKP PLK chce wyremontować XIX-wieczny tunel kolejowy w pobliżu Trzcińska

GN, PAP | Utworzono: 2021-06-22 12:33
PKP PLK chce wyremontować XIX-wieczny tunel kolejowy w pobliżu Trzcińska - fot. RW
fot. RW

Jak poinformował we wtorek rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec, głównym efektem prac w zabytkowym tuneli, obok odnowienia i wzmocnienia konstrukcji, będzie „powiększenie” skrajni obiektu i zwiększenie jego przepustowości. „Więcej pociągów i szybciej będzie mogło przejeżdżać przez tunelowy odcinek. Obecnie, ze względu na obowiązujące przepisy, taka organizacja ruchu nie jest możliwa” - powiedział Siemieniec.

PKP PLK chce, aby podczas remontu tunelu linia kolejowa Wrocław – Jelenia Góra nr 274 była przejezdna. Przewiduje się, że tunel podczas modernizacji będzie zamknięty przez 42 dni, a cały remont potrwa dwa lata.

Powstały w połowie XIX-w trzystumetrowy tunel znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów, w pobliżu Trzcińska. W ramach remontu odnowione zostanie jego wnętrze. „Będzie przeprowadzana odcinkowa rozbiórka kamiennej obudowy i budowa nowej żelbetowej konstrukcji. Odnowione zostaną ściany oporowe w sąsiedztwie tunelu. Wykonane zostaną prace związane z odwodnieniem. Przewidziana jest przebudowa torów i sieci trakcyjnej” - wyliczał rzecznik.

Oferty w przetargu można składać do 22 lipca. Inwestycja, szacowana na ok 85 mln zł, finansowana jest ze środków budżetowych. Wcześniej PLK przygotowały za 1,3 mln zł dokumentację projektową.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.