Odkryto go kilka lat temu. Dziś można podziwiać jak działa

Bartosz Szarafin, PP | Utworzono: 2021-07-06 08:35 | Zmodyfikowano: 2021-07-06 08:35
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin

- Ta od lipca jest dostępna na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku - mówi Marta Adamiak Szumska z Osady Górniczej:

Kunszty wodne zrewolucjonizowały górnictwo. Dzięki nim można było prowadzić wydobycie poniżej poziomu wody gruntowej. Urządzenia wynalezione 500 lat temu wypompowywały wodę z kopalni. - Zasada działania jest podobna do starych pomp znanych nam współcześnie z wiejskich studni - wyjaśnia Arkadiusz Knych, który zrekonstruował urządzenie.

Rekonstrukcję kunsztu można zobaczyć i wypróbować w osadzie górniczej przy Kopalni Złota w Złotym Stoku. Stworzono tam mini wystawę hydrotechniczną ukazującą urządzenia do czerpania wody. Część z nich jest autorstwa Leonarda da Vinci. Wkrótce zostanie też zaprezentowany oryginalny kunszt odkryty w kopalni, który wrócił po trzyletniej konserwacji z Biskupina.

ZOBACZ TEŻ: 500-letni drewniany kunszt wodny powrócił do Złotego Stoku

Teksty źródłowe wskazują, że kunszt ze Złotego Stoku może być jednym z pierwszych, zastosowanych w górnictwie. Jego wynalazca - przez dekadę pracował właśnie w tym miejscu. Kilka urządzeń zamontowanych na różnych poziomach - wypompowywało wodę ze sztolni na wysokość 12 metrów. To rozwiązanie pozwoliło eksplorować złoża poniżej poziomu ziemi, co wcześniej nie było takie proste.

Wiele wskazuje na to, że kunszt ze Złotego Stoku jest jedynym takim w Polsce, a nawet Europie. Na terenie osady górniczej można natomiast zobaczyć wiele starych, drewnianych maszyn, które zostały zrekonstruowane, by pokazywać jak sobie dawniej radzono z przeciwnościami losu, w postaci praw fizyki.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama