„Noli me tangere” – opowieść Marii Magdaleny. Wieczorna uczta muzyczna u wrocławskich Dominikanów

materiały prasowe, jk | Utworzono: 2021-07-20 09:37
A|A|A

.

„Noli me tangere” (łac. nie zatrzymuj mnie), to koncert opowiadający historię św. Marii Magdaleny, Apostołki Apostołów, pierwszej, która spotkała Zmartwychwstałego Jezusa, a której święto przypada następnego dnia, tj. 22.07. Koncert wykonają muzycy jazzowi Piotr Baron (saksofon) i Maciej Adamczak (bas) oraz ensemble zaprzyjaźnionych wrocławskich wokalistów. Fragmenty Ewangelii przeczyta warszawska aktorka Joanna Gryga, zaś słowo wstępne skieruje do nas s. Eliza Myk OP, dominikanka z Domu Chłopaków w Broniszewicach i współautorka książki „Czuły Kościół odważnych kobiet”.

Spotkanie zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną w ogrodzie pustego grobu to jedna z najpiękniejszych scen w Ewangelii: Maria początkowo nie zdaje sobie sprawy z obecności dwóch aniołów i nic nie podejrzewa widząc mężczyznę stojącego za nią, którego uważa za ogrodnika. Kiedy jednak w końcu zostaje wezwana po imieniu, natychmiast rozpoznaje w nim ukochanego Mistrza. Spotkanie to nie było nagrodą za jej wytrwałość, wierność czy moralnie dobre życie – Maria, jako pierwsza ze wszystkich uczniów i uczennic była gotowa na to, aby przyjąć Zmartwychwstałego, była otwarta na przyjście Boga, który zawsze pierwszy „daje się widzieć” i za każdym razem przychodzi w nowy i najbardziej nieoczekiwany sposób. Doświadczenie to stało się dla niej początkiem nowego życia, w chwili, kiedy chciała objąć swego Pana, usłyszała słowa: „Noli me tangere” – nie zatrzymuj mnie, nie poprzestawaj na tym, co widzisz, nie szukaj mnie w rzeczywistości ziemskiej – „natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego. Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: Widziałam Pana i to mi powiedział.” (J 20, 1-18).

Koncert „Noli me tangere” jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez ich rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji. Zadania tego podjęli się artyści związani m.in. ze środowiskiem muzycznym zakonu kaznodziejskiego: Urszula Rogala, Paweł Bębenek oraz Tomasz Samulnik OP, którzy specjalnie na tę okazję skomponowali muzykę dla kilkunastoosobowego zespołu wokalnego, a także muzycy jazzowi: saksofonista Piotr Baron i kontrabasista Maciej Adamczak (również autor kompozycji), którzy swoimi dźwiękami dopełnią ten częściowo improwizowany muzyczny eksperyment, z założenia stanowiący próbę połączenia środków wyrazu pochodzących z pozornie odległych muzycznych światów.

Kościół Dominikanów we Wrocławiu przy Placu Dominikańskim 2, położony jest w miejscu będącym swoistym tyglem współczesnego miasta. W miejscu, w którym mieszają i łączą się ze sobą warstwy kulturowe, religijne i ekonomiczne. W miejscu ważnym dla turystyki Wrocławia (bliskość Muzeum Architektury, Panoramy Racławickiej), w miejscu ważnym dla religii (Kaplica z grobem bł. Czesława, założyciela wrocławskich dominikanów, a od 1963 r. Patrona Wrocławia).

Z kolei od 20 lipca we wnętrzu kościoła dostępna będzie wystawa „Dominikanie w powojennym Wrocławiu”, zorganizowana we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia. Opowiada ona o historii powrotu braci kaznodziejów do Wrocławia po 1945 roku oraz o odbudowie ich kościoła dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób. Z wystawy można będzie dowiedzieć się m.in. co kryje klasztorny skarbiec i jak mógłby wyglądać dziś kościół wrocławskich dominikanów, gdyby udało się zrealizować wszystkie pomysły powojennych przeorów i architektów.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Więcej informacji: www.wroclaw.dominikanie.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama