Wybory 2010: Wyniki

Radio Wrocław | Utworzono: 2010-11-22 07:59 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Wybory 2010: Wyniki -

godz. 20.00

Jerzy Grygorcewicz po 20 latach rządzenia gminą Janowice Wielkie żegna się z urzędem. Pokonał go w wyborach i to w pierwszej turze 36-letni Kamil Kowalski z Trzcińska. To najbardziej zaskakująca zmiana u władzy w regionie jeleniogórskim. Grygorcewicz jest pierwszym z wójtów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, któremu w regionie jeleniogóskim wyborcy podziękowali za pracę.

godz. 17.00

W Jeleniej Górze możliwa jest koalicja SLD z Platformą Obywatelską. Oba ugrupowania mówią o sobie dobrze. Marcin Zawiła, jeden z liderów jeleniogórskiej PO nie ukrywa nawet, że podejmie z lewicą rozmowy.

Decyzje o koalicjach zapadną jednak najprawdopodobniej dopiero po drugiej turze głosowania w wyborach na prezydenta miasta. Marcin Zawiła zmierzy się z Markiem Obrębalskim.

godz. 16.00

W Sejmiku Województwa zdecydowanie wygrała Platforma - 30 procent głosów. Debiutujący komitet Rafała Dutkiewicza z 22 proc. poparciem wyprzedził PiS, który zdobył 18 procent, SLD 12. Poprawił się wynik PSL, który rano byl na granicy progu wyborczego teraz, po zliczeniu kart z 80 proc. komisji ma 8 proc. poparcie. Mandaty - na razie nieoficjalnie - ale podzielone zostaną tak: 15 dla PO, 9 dla radnych komitetu Rafała Dutkiewicza, 7 PiS, 4 SLD i 1 PSL.

godz. 14.30

Rafał Dutkiewicz może samodzielnie rządzić Wrocławiem. Komisja wyborcza podpisała właśnie protokół dotyczący wyborów do rady miejskiej. Komiet prezydenta Wrocławia zdobył 19 mandatów, na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska, która wprowadzi 10 radnych, 7 miejsc wywalczył PiS, jeden mandat przypadnie SLD.

godz. 12.00

Nerwowo jest w Strzegomiu gdzie ścigało się dwóch Lechów Markiewiczów. Do drugiej tury przechodzi Zbigniew Suchyta, który zdobył ponad 26 proc. głosów, obecny burmistrz Lech Markiewicz przechodzi dalej, bo ma 25 proc. głosów, ale po piętach depcze mu kolejny rywal. Na razie podliczono tam wyniki tylko z 35 proc. komisji więc wyniki nie są jeszcze pewne.

Prezydent Wrocławia Rafała Dutkiewicz zwolnił swojego asystenta, który - jak się okazało - wykorzystał bez jego wiedzy listę mailingową użytkowników wrocławskiej karty miejskiej. W ubiegłym tygodniu do wroclawian trafił spam wyborczy. Sprawą zajęła się już prokuratura. - Ale na tym nie koniec - mówi Dutkiewicz.

Posłuchaj:

We Wrocławiu prawie wszystkie głosy zostały już policzone Państwo Komisja Wyborcza potwierdza wygraną Rafała Dutkiewicza. Gospodarz miasta zdobył 71,61 proc. głosów. Drugi jest Sławomir Piechota z PO jego rywal Dawid Jackiewicz zdobył o jednen procent mniej głosów.

godz. 11.30

W Legnicy podliczono juz prawie 96 proc. głosów. Według tych wyników zdecydowanie wygrywa Tadeusz Krzakowski - ma prawie 67 proc. poparcia.

godz. 11.00

Nie tylko Wałbrzych musi się przygotować do drugiej tury wyborów na szefów miast i gmin. Ponownie do urn wybiorą się prawdopodobnie mieszkańcy Czarnego Boru, Głuszycy i Szczawna Zdroju.

W Walimiu dotychczasowy wójt Adam Hausman zdobył 80 proc. głosów, natomiast w Jedlinie Zdroju, jedynego kandydata, Leszka Orpla, poparło ponad 84 proc. mieszkańców.

Nadal liczone są głosy w Boguszowie Gorcach, Starych Bogczowicach i Mieroszowie.

godz. 10.30

W Kobierzycach - jednej z najbogatszych gmin na Dolnym Śląsku - władzy nie oddaje Ryszard Pacholik, który zdobył ostatecznie 74 proc. głosów. Bezkonkurencyjny jest też burmistrz Bogatyni, chociaż wyniki są jeszcze nieoficjalne to nic mu już raczej nie grozi Andrzej Grzmielewicz zdobywa 75 proc. głosów.

Są już oficjalne wyniki wyborów w Karpaczu i Warcie Bolesławieckiej. W Karpaczu rządził miastem będzie Bogdan Malinowski, który w pierwszej turze zdobył 53 proc. poparcia. Wójtem Warty Bolesławieckiej na następną kadencję pozostanie Mirosław Haniszewski. Ponad 94 proc. głosujących oddało swoje głosy właśnie na niego.

Roland Marciniak zdeklasował konkurentów w Świeradowie Zdroju. Są tam już dane ze wszystkich komisji. Uzyskał 80 proc. poparcia. W Mirsku także nie będzie zmiany władz. Wygrał tam Andrzej Jasiński, który, uzyskał około 60 proc. poparcia. Jego wyniki są jednak ciągle nieoficjalne.

W Żarowie zwycięzcą jest Leszek Michalak, który pokonał Dariusza Szpota. W podświdnickich Marcinowicach wójtem pozostaje Jerzy Guzik, należący do PSL.

godz. 9.30

Po podliczeniu głosów z ponad 45 proc. komisji lepsze wiadomości są dla PSL - partia nieznacznie przekracza próg wyborczy. Teraz ma 5,62 proc. głosów w wyborach do sejmiku. Z podliczoych dotąd wyników wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego wygrała Platforma Obywatelska.

W Zgorzelcu będzie najprawdopodobniej druga tura wyborów na burmistrza. To  jednak na razie tylko prognoza na podstawie cząstkowych wyników wyborów z  zaledwie 4 z 18 obwodów do głosowania. Z wyników dotąd opublikowanych wynika, że spośród policzonych już głosów 33 proc. oddanych zostało na Mirosława Fiedorowicza, a 31 proc. na Rafała Gronicza.

Szans przeciwnikom nie dał burmistrz bogatyni Andrzej Grzmielewicz, który zasłynął podczas sierpniowej powodzi zdobył około 75 proc. głosów poparcia.

godz. 8.30

Coraz więcej policzonych głosów. We Wrocławiu zatwierdzono już wyniki z 90 proc. komisji. Potwierdza sie zdecydowane zwycięstwo Rafała Dutkiewicza - obecny gospodarz miasta zdobył 71, 62 proc. głosów. Wyścig toczy się między Sławomirem Piechotą i Dawidem Jackiewiczem. Kandydat PO zdobył 10,96 a jego konkurent z PiS 10,04 proc. głosów.

Wyniki komentowali w Radiu Wrocław dolnośląscy politycy:

Cz. I

Cz. II

Wiesław Ziółkowski jest na najlepszej drodze do wyborczego zwycięstwa w pierwszej turze. Obecny burmistrz Lubomierza prowadzi po przeliczeniu połowy głosów ma 66 proc. głosów poparcia.

Dogrywka będzie za to już na pewno w gminie Gromadka, gdzie Dariusz Pawliszczy uzyskał 44 proc. poparcia a Krzysztof Malina około 30 proc.

godz. 8.00

Z podliczoych dotąd wyników wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego wygrała Platforma Obywatelska (31 proc.).

Debiutujący komitet wyborców Rafała Dutkiewicza (25)  zajął drugie miejsce. Następny jest PiS (20 proc.), SLD (13). Z nieoficjalnych na razie danych wynika że PSL może nie przekroczyć 5-procentowego progu.

Zobacz również: Koniec głosowania

godz. 7.00

Platforma Obywatelska 36, PiS 23, SLD 16, PSL 10 proc. - to wyniki głosowania na ogólnopolskie komitety wyborcze - po podliczeniu kilkunastu procent głosów oddanych we wczorajszych wyborach.

Po podliczeniu 40 proc. głosów we Wrocławiu wiadomo, że Rafał Dutkiewicz pozostanie prezydentem już w pierwszej turze - dostał poparcie 72,3 proc. wyborców. Po średnio 10 proc. mają jego dwaj główni kontrkandydaci Sławomir Piechota z PO i Dawid Jackiewicz z PiS.

W głosowaniu do Rady Miejskiej Wrocławia zdecydowanie wygrywa komietet Dutkiewicza - 43 proc., PO 24,5 PiS niemal 17.

Druga tura głosowania odbędzie się w Wałbrzychu, gdzie Mirosław Lubiński uzyskał 30-procentowe poparcie, 22 proc. wyborców poparło Piotr Kruczkowskiego. Druga tura także w Jeleniej Górze tam Marcin Zawiła (36,6) Marek Obrębalski (27,4). Nie będzie drugiej tury w Legnicy Tadeusz Krzakowski ma tam poparcie 67 proc. wyborców.

W Świdnicy w drugiej turze zmierzą się Wojciech Murdzek (46) i Adam Markiewicz (22). W Lubinie zdecydowane zwycięstwo (73 proc.) Roberta Raczyńskiego. W Głogowie nieznaczna wygrana 51,5 proc. w pierwszej turze Jana Zubowskiego. I jeszcze Bolesławiec, gdzie najprawdopodobniej w pierwszej turze wygra dotychczasowy prezydent Piotr Roman.

We Wrocławiu była najniższa frekwencja na całym Dolnym Śląsku. Wyniosła zaledwie 36,66 proc. Natomiast najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu w powiecie polkowickim. Tam frekwencja wyniosła 57,83 proc.

Jednym z rekordzistów w regionie został Waldemar Nalazek z gminy Osiecznica. Powtórzył wynik sprzed czterech lat i uzyskał 93,5 proc. poparcia. Nie miał jednak kontrkandydatów. To już oficjalne wyniki głosowania. W Nowogrodźcu oficjalnie wygrał także Robert Relich. Pozostanie burmistrzem z poparciem 69 proc.

Są już także oficjalne wyniki głosowania w gminie Marciszów. Wójtem został tam Stefan Zawierucha, który zyskał 77 proc. poparcia. Jego konkurent, Paweł Truszczyński z PO dostał 22 proc. głosów.

Wójtem pozostał także Stanisław Szmajdziński, który rządzi gminą Kamienna Góra. Uzyskał 62 proc. poparcia. Jego najpoważniejsza konkurentka, Anna Wądołowska, 22 proc.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.