Czemu Twoje ubezpieczenie OC tyle kosztuje? Sprawdzamy, z czego wynika cena ubezpieczenia

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-09-03 10:45 | Zmodyfikowano: 2021-09-03 10:47
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora

 

Kto musi wykupić polisę OC?

Zgodnie z prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego bezwzględnie musi wykupić ubezpieczenie OC. Chodzi przede wszystkim o pojazdy takie jak: samochody osobowe, samochody ciężarowe, motocykle, przyczepy, naczepy i maszyny rolnicze. Ustawodawca nie przewidział w przepisach sytuacji, w której jakiś pojazd mógłby nie być objęty ochroną z tytułu ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile kosztuje polisa bez zniżek: https://najtaniejuagenta.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek/.


Wysokość składki ubezpieczenia – co na nią wpływa?

Wiek kierowcy – jest to jeden z najważniejszych elementów, który ma wpływ na ostateczną wysokość składki. Kierowcy posiadający prawo jazdy niedługo, muszą liczyć się z koniecznością opłacenia wyższej składki, niż ma to miejsce w przypadku osoby nieco starszej z dużym doświadczeniem za kierownicą. 

Stan cywilny – ubezpieczyciele wykazują się nieco większym zaufaniem do osób, które żyją w stałym związku i mają uporządkowane życie osobiste. Wynika to ze statystyk policyjnych, które jasno wskazują, że małżonkowie rzadziej biorą udział w groźnych sytuacjach na drodze. 

Dzietność – w tej kwestii sytuacja wygląda tak samo, jak ze stanem cywilnym. Jeśli masz dziecko, ubezpieczyciel wyliczy Ci niższą składkę niż dla osoby bezdzietnej. W końcu mało kto ryzykuje życiem pociechy dla kilku chwil szaleństwa na drodze. 

Miejsce zamieszkania – kierowcy poruszający się po dużych aglomeracjach miejskich płacą wyższe składki ze względu na podwyższone ryzyko wzięcia udziału w wypadku. Zagęszczenie pojazdów sprawia, że statystycznie kolizje zdarzają się tam częściej niż w mniejszych miejscowościach.

Rok produkcji samochodu – im starszy samochód, tym wyższe składki ubezpieczeniowe. Wynika to z większego ryzyka awarii. Jeśli chcesz zredukować koszty, kup jak najmłodsze auto. 

Pojemność silnika – wysoka pojemność silnika świadczy o jego mocy i możliwej rozwijanej prędkości na drodze. Pojazdy z silnikami o pojemności większej niż 1 litr często muszą godzić się na droższe polisy niż posiadacze samochodów z małymi jednostkami.

Przebieg – jeśli Twój samochód ma na liczniku kilkaset tysięcy kilometrów, to znak, że ubezpieczyciel może zaproponować Ci niekorzystną cenę za OC. Najmniej płacą właściciele samochodów z salonu.

Marka i model – każdy ubezpieczyciel prowadzi statystyki, które pokazują, jakie marki samochodów najczęściej biorą udział w wypadkach. Grupą podwyższonego ryzyka na pewno jest BMW. Z kolei największym zaufaniem ze strony towarzystw ubezpieczeniowych cieszą się posiadacze samochodów marek Skoda, Toyota i Fiat.

Historia ubezpieczeniowa – każdy rok bezszkodowej jazdy skutkuje przyznaniem kierowcy rabatu na następną polisę. Rekordziści mogą cieszyć się nawet kilkudziesięcioprocentową zniżką. W Twoim szeroko rozumianym interesie jest więc ostrożna jazda i niezbyt częste korzystanie z polisy. W oczach ubezpieczyciela będziesz wtedy wiarygodnym oraz godnym zaufania klientem.

 
Gdzie kupić OC auta?

Niezmiennie od jakiegoś czasu najlepszym miejscem na zakup ubezpieczenia OC jest Internet. Wszystko dzięki specjalnym kalkulatorom ubezpieczeń, które są ogólnodostępne i co najważniejsze bezpłatne. Wystarczy tylko, że wpiszesz do specjalnego formularza kilka informacji o sobie oraz polisie, której potrzebujesz, a po chwili otrzymasz dostęp do listy starannie wyselekcjonowanych ofert ubezpieczeniowych. Cały proces jest bardzo prosty i nie wymaga wykonywania żadnych skomplikowanych czynności. W Internecie znajdziesz nie tylko standardowe polisy, ale również OC krótkoterminowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony krótkoterminowej samochodu, wejdź na: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-assistance-krotkoterminowe-co-warto-wiedziec/.

 

REKLAMA
Reklama