Marzenie o pierwszej wyjazdowej wygranej. Zagłębie zagra w Gliwicach z Piastem

MH, materiały prasowe | Utworzono: 2021-09-12 07:41

Piast Gliwice ma za sobą niewątpliwe udany początek sezonu. Co prawda, mecz inaugurujący rozgrywki mógł nieco zaniepokoić gliwickich sympatyków, ponieważ Piast na własnym obiekcie został pokonany przez Raków Częstochowa, natomiast już w 2. kolejce zdobył komplet punktów, wygrywając w Mielcu z miejscową Stalą 2:0.

Podopieczni trenera Waldemara Fornalika zdążyli jeszcze stracić trzy oczka w kolejnym starciu ze świetnie dysponowaną Pogonią, ale od tamtej pory gliwiczanie zanotowali serię trzech pojedynków bez porażki. W ostatniej kolejce odnieśli bardzo ważne zwycięstwo w derbowym starciu z Górnikiem Zabrze, w dodatku na Stadionie im. Ernesta Pohla.

Co ciekawe, Piast jest najbardziej bramkostrzelną ekipą w 2021 roku, gdyż piłkarze trafiali do siatki łącznie 32 razy. Inną statystyką, w której gracze z Gliwic również liderują, jest liczba zdobytych goli podczas pierwszej połowy. Przed zejściem na przerwę strzelili w tym sezonie sześć bramek.

Jednym z zawodników, dzięki któremu gliwiczanie radzą sobie tak dobrze, jest niewątpliwie Kristopher Vida. Ofensywny piłkarz pochodzący z Węgier nie mógł zaliczyć poprzednich rozgrywek do udanych, gdyż w 19 spotkaniach zaledwie raz wpisał się na listę strzelców, natomiast ten sezon rozpoczął z przytupem. Na swoim koncie ma już trzy bramki oraz jedną asystę. Nie możemy zapominać również o Frantisku Plachu. Słowacki golkiper od dłuższego czasu ma pewne miejsce w składzie, co potwierdza liczba aż 73 rozegranych spotkań z rzędu od 1. do 90. minuty. Jest to najdłuższa obecnie seria w PKO Ekstraklasie, a takim samym osiągnięciem może pochwalić się inny bramkarz, Dante Stipica.

W przeciwieństwie do rywali, lubinianie nie rozpoczęli obecnego sezonu tak dobrze. Zespół zdołał dwukrotnie zdobyć komplet punktów w domowych starciach z Górnikiem Łęczna oraz Pogonią Szczecin, lecz zdecydowanie gorzej wygląda to, jeżeli spojrzymy na pojedynki wyjazdowe. Miedziowi grali w delegacji dwa spotkania, w których nie potrafili znaleźć drogi do bramki.

W zmianie trendu może pomóc nowy napastnik KGHM Zagłębia, Tomáš Zajíc. 25-latek dołączył ostatnio do drużyny Dariusza Żurawia i jak sam przyznał, zamierza wnieść dużo jakości i pomóc zespołowi swoimi bramkami.

Historia bezpośrednich zmagań obu ekip jest dość wyrównana. Do tej pory lubinianie wygrywali 12 razy, 11 spotkań zakończyło się podziałem punktów, a 13-krotnie ze zwycięstwa cieszyli się piłkarze Piasta.

Spotkanie poprowadzi Wojciech Myć. Arbiter z Lublina w poprzednim sezonie sędziował trzy mecze z udziałem Miedziowych (wygrana z Jagiellonią, remis z Lechią i przegrana z Górnikiem Zabrze). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:30.