Trądzik - co należy o nim wiedzieć?

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-09-14 18:14 | Zmodyfikowano: 2021-09-14 18:22
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora

 

1. Czym jest i jak objawia się trądzik?
2. Co pomoże w leczeniu trądziku?

 

Objawy trądziku są bardzo uciążliwe oraz nieestetyczne - zmiany trądzikowe pojawiają się głównie na twarzy, barkach, ramionach, plecach i klatce piersiowej. Odpowiednia pielęgnacja skóry łagodzi stany zapalne, jednak nie rozwiązuje problemu.

 

Czym jest i jak objawia się trądzik?


Mianem trądziku określa się zmiany skórne powstające z powodu zatkania się ujścia gruczołów łojowych oraz nadmiernej produkcji łoju przez te gruczoły. Łojotok sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów, które objawiają się na skórze nieestetycznymi wypryskami. Pojawiające się na różnych częściach ciała torbiele ropne nie tylko źle wyglądają, ale często bywają bolesne, a ich usuwanie pozostawia po sobie blizny potrądzikowe. Do powstawania trądziku przyczynia się także nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

 

Wyróżnia się kilka rodzajów trądziku. Najpopularniejszy jest trądzik pospolity, nazywany również niezapalnym. Jego typowym objawem jest powstawanie zaskórników. Zaskórniki otwarte to nieestetyczne, czarne kropki, pojawiające się najczęściej na nosie, brodzie i czole, natomiast zaskórniki zamknięte to te, w przypadku których nie pojawia się czarna kropka. Trudniej je usunąć, ponieważ bywają całkowicie niewidoczne, a pojawiają się, kiedy zmiana jest już duża.

 

Znacznie poważniejszy przebieg ma trądzik różowaty, który objawia się zaczerwienieniem skóry w okolicach policzków, nosa, brody i czoła. Na podrażnionej, zaczerwienionej skórze pojawiają się krostki i grudki, a utrzymujący się przez długi czas stan zapalny jest trudny do wyleczenia. Powstawanie trądziku różowatego może być spowodowane zarówno przez czynniki genetyczne, jak i  nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego lub hormonalnego, a także przez zwiększoną reaktywność naczyń krwionośnych zlokalizowanych na skórze twarzy. Jego rozwojowi sprzyja również stres, spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta lub przyjmowanie niektórych leków. Trądzik różowaty leczy się zwykle specjalistycznymi środkami i pod kontrolą lekarza.

Nie wszystkie rodzaje trądziku są związane z nieprawidłową pielęgnacją skóry lub problemami natury zdrowotnej. U wielu chorych występuje trądzik kontaktowy, a więc postać trądziku, która powstaje u osób stykających się ze środkami chemicznymi wywołującymi toksyczne działanie. Trądzik kontaktowy dzieli się na:


1. trądzik kosmetyczny, występujący zwykle u kobiet po 20. roku życia; ma związek z używaniem tłustych kosmetyków lub nadużywaniem kosmetyków kolorowych;

2. trądzik zawodowy, uważany za chorobę występującą wśród pracowników przemysłu naftowego, budowlanego, samochodowego i pracowników produkcyjnych, pracujących przy produkcji kosmetyków. Pojawia się po kontakcie z nierozpuszczalnymi substancjami, które zamykają ujścia mieszków włosowych;

3. trądzik polekowy, pojawiający się jako reakcja na przyjmowane leki, np. kortykosteroidy lub sterydy anaboliczne.

 

Co pomoże w leczeniu trądziku?


Co do zasady, leczenie trądziku jest zależne od tego, z jaką postacią choroby boryka się pacjent. Pomagają kosmetyki i leki, które działają antybakteryjnie oraz oczyszczająco i nawilżająco. Należą do nich m.in. kwas salicylowy i kwas azelainowy. Jednak nawet specjalistyczne leczenie nie będzie w pełni skuteczne, jeżeli pacjent wciąż popełnia podstawowe błędy w codziennej pielęgnacji. Jednym z nich jest nadmierne wysuszanie skóry, które może nasilać objawy kliniczne trądziku. Po wizycie w solarium lub po zażyciu długiej kąpieli słonecznej, 
trądzik chwilowo ustąpi, jednak po pewnym czasie wróci ze zdwojoną siłą. Podstawą jest oczyszczanie skóry środkami pozbawionymi tłustych substancji, jej tonizowanie, które przywraca skórze odpowiednie pH, oraz nawilżanie. Warto zadbać, aby kremy stosowane do nawilżania skóry trądzikowej były pozbawione substancji komedogennych, czyli zapychających pory skórne. Kremy te powinny regulować wydzielanie sebum i nawilżać. Pomoże również regularne złuszczanie naskórka za pomocą peelingów enzymatycznych. Najgorszym z możliwych działań jest wyciskanie pryszczy. Próbując usunąć samodzielnie nieestetyczne zmiany, można łatwo doprowadzić do rozsiania bakterii na skórze, a co za tym idzie, do pogorszenia się problemu.

 

W wielu przypadkach leczenie zmian trądzikowych powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dermatologa. Leczenie dermatologiczne prowadzone przez specjalistę daje oczekiwane efekty, pod warunkiem, że lekarz prawidłowo rozpozna rodzaj trądziku, jaki występuje u pacjenta. Lekarz może też zalecić odpowiednie preparaty do oczyszczania skóry oraz środki ograniczające wydzielanie łoju. W leczeniu trądziku najważniejsza jest regularność, a więc systematyczne stosowanie się do zaleceń lekarza.

 

REKLAMA
Reklama