Druga wygrana polskich szczypiornistek w el. ME

WK, PAP | Utworzono: 2021-10-10 22:09

W pierwszej serii spotkań Helwetki przegrały na wyjeździe z faworytkami grupy Rosją 22:26. Do turnieju finałowego ME, którego współgospodarzami 4-20 listopada 2022 będą Słowenia, Macedonia Północna i Czarnogóra, awansują po dwie najlepsze drużyny. Dlatego niedzielny mecz miał decydujące znaczenie dla końcowej klasyfikacji. Ekipa "Sbornej", która w drugiej serii pokonała na wyjeździe Litwę 35:21 (17:10), wydaje się być poza zasięgiem pozostałych rywali. Rosjanki w dorobku mają m.in. złoty medal olimpijski z Rio de Janeiro (2016) i srebrne z Pekinu (2008) i Tokio oraz cztery tytuły mistrzyń świata.

W Winterthur po w miarę wyrównanej pierwszej połowie - w drugiej biało-czerwone dominowały na boisku.

Na początku oba zespoły popełniały sporo błędów i mecz toczył się gol za gol. Dopiero w 12. min., po dwóch udanych akcjach Polki wyszły na prowadzenie 7:5. Zespół gości jednak dalej grał nerwowo i tracił piłki w prosty sposób (m.in. kilka razy błąd kroków) i w 23. min. gospodynie doprowadziły do wyrównania 11:11. W końcówce pierwszej połowy kilkoma znakomitymi interwencjami popisała się Weronika Gawlik i to jej w sporym stopniu drużyna przyjezdnych zawdzięcza korzystny wynik przed zejściem do szatni.

Polki zaraz po przerwie rozpoczęły budowanie przewagi. Najpierw zwiększyły ją do 19:13. Znów dobrą dyspozycją błysnęła Gawlik, a jej koleżanki rzadziej myliły się w ataku. Szwajcarki w tym czasie pogubiły się zwłaszcza w akcjach ofensywnych.

W dalszej części gry prowadzenie mogło być znacznie większe, ale jednak dość często przydarzały się niewykorzystane stuprocentowe sytuacje. Po chwili słabości biało-czerwone znów zaczęły punktować i ich przewaga urosła do 28:16 po rzucie Gawlik do pustej bramki na nieco ponad 10 minut przed końcem. Odprężone Polki pozwoliły walczącym ambitnie do ostatniej syreny Szwajcarkom na zmniejszenie strat.

Z Rosjankami podopieczne Senstada zmierzą się dwukrotnie w marcu 2022. Z kolei w kwietniu przyszłego roku czekają je rewanże z Litwą i Szwajcarią. Rywalizacja o awans przebiega w sześciu czterozespołowych grupach. W ME zagrają po dwie najlepsze drużyny z każdej z nich oraz zespoły gospodarzy i obrończyń tytułu Norweżek.