Podwórko na Nadodrzu zmieniło się w hutę szkła – zobacz fotorelację

WK, mat.prasowe | Utworzono: 2021-10-12 13:54 | Zmodyfikowano: 2021-10-12 13:55
A|A|A

fot. mat. prasowe

Pokazy formowania szklanych przedmiotów, seminaria na temat segregacji odpadów, warsztaty szycia gadżetów ze starych materiałów reklamowych Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i spotkania z artystami – miniony weekend upłynął na wrocławskim Nadodrzu pod znakiem ekologii i twórczych zmagań.

Przez całą sobotę na mieszkańców miasta czekały niecodzienne atrakcje – podczas zorganizowanego po raz pierwszy Festiwalu Szkła Artystycznego i Upcyklingu podwórko przy ulicy Jedności Narodowej stało się prawdziwą pracownią szklanego rzemiosła.

- Szkło jest materiałem dającym ogromne możliwości twórcze, jednak to nie koniec jego zalet – jest również surowcem niemal wiecznym, który może być poddawany recyklingowi nieskończoną liczbę razy, a po przetopieniu nie traci swoich właściwości. Stąd jego ważna rola w budowaniu zamkniętego modelu gospodarki – mówi Natalia Komorowska, pomysłodawczyni wydarzenia, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Uczestnicy festiwalu mogli sami przekonać się o niezwykłości szklanego surowca, biorąc udział w pokazach formowania szkła w piecu plenerowym oraz warsztatach ponownego wykorzystania butelek po napojach.

Upcykling to nie tylko ponowne wykorzystanie starych lub zepsutych przedmiotów, ale i ważny krok w rewolucji postaw konsumenckich. A te zmieniają się coraz bardziej dynamicznie – wspierają to nowe przepisy Unii Europejskiej, powstające w ramach polityki Europejskiego Zielonego Ładu.

- Wydarzenia takie jak Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu są doskonałą okazją, by za pomocą sztuki i zabawy przypomnieć o kwestiach związanych z budowaniem zrównoważonego modelu gospodarki i jego korzyściach takich jak zmniejszenie liczby generowanych odpadów oraz wzrost innowacyjności. Mam nadzieję, że to nieostatnia tego typu inicjatywa, która poprzez spotkania z mieszkańcami miasta wzmacnia dobre nawyki związane z troską o środowisko – mówi Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Dzień pełen atrakcji i niezwykłych pokazów przygotowanych przez twórców związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych zwieńczył koncert Kuby Kęsego, uczestnika programu „Idol”.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama