Dwa miesiące temu trafili z Afganistanu do Wrocławia. Miasto nie ułatwia im aklimatyzacji?

Joanna Jaros, WK | Utworzono: 2021-11-17 07:51 | Zmodyfikowano: 2021-11-17 07:59
Dwa miesiące temu trafili z Afganistanu do Wrocławia. Miasto nie ułatwia im aklimatyzacji? - fot. Patrycja Dzwonkowska
fot. Patrycja Dzwonkowska

Dzięki składkom społecznym udało im się wynająć mieszkanie. Teraz pojawił się problem z zapisaniem 14-letniego syna do szkoły. Są wprawdzie klasy przygotowawcze uczące języka polskiego, ale one dotąd pracowały jedynie z dziećmi posługującymi się językami słowiańskimi, wyjaśnia Agnieszka Szczepaniak ze Stowarzyszenia Nomada:

Nasze szkoły są gotowe pracować z dziećmi z każdego kręgu językowego, wyjaśnia Agata Dzikowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta. Nauczyciel nie musi znać języka, którym posługuje się uczeń:

Sytuacja chłopca z Afganistanu to nie jedyny taki przypadek, tłumaczy Szczepaniak:

Jak informuje Urząd Miasta, afgańska rodzina, która trafiła do Wrocławia otrzymała status uchodźcy kilka dni temu. Jest już po spotkaniu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Trwa procedura, umożliwiająca wypłatę zasiłku dla uchodźców. Niezbędne dokumenty trafiły już do Urzędu Wojewódzkiego, który ma uruchomić środki - gmina jest operatorem tego programu. Po zakończeniu tych działań MOPS będzie mógł też udzielać jej pomocy materialnej i żywnościowej.

W kwestii możliwości nauki: we Wrocławiu funkcjonuje 41 klas przygotowawczych dla dzieci, które nie posługują się językiem polskim, z czego 12 w liceach ogólnokształcących. Wrocław jest liderem w Polsce pod tym względem i wspiera w tej dziedzinie inne miasta. Jeśli uczeń wymaga dodatkowego wsparcia istnieje możliwość zatrudnienia - oprócz nauczyciela w klasie - także asystenta, który pomoże dziecku w pierwszych tygodniach edukacji. Departament Edukacji udzieli niezbędnej pomocy w tym zakresie. Rodzina w tej sprawie nie zgłosiła się jeszcze do urzędu.

Opiekujące się rodziną Stowarzyszenie Nomada było na spotkaniu w Urzędzie Miasta, ma którym byli między innymi przedstawiciele Biura Spraw Społecznych, Urzędu Wojewódzkiego i innych instytucji administracyjnych. Proszono o wypracowanie jakiegoś programu pomocy uchodźcom, bo wkrótce do Wrocławia trafią kolejne 3 rodziny. Spotkanie zakończyło się postanowieniem o zorganizowaniu kolejnego spotkania.

 

Reklama