Czym kierować się, dobierając wyciągarkę do samochodu?

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-11-25 11:12 | Zmodyfikowano: 2021-11-25 11:13
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Rodzaje wyciągarek 

Wyciągarki dzielą się na trzy główne rodzaje. Wyciągarka elektryczna napędzana jest przez silnik, gdzie pobiera się prąd z akumulatora. Wersja hydrauliczna działa za sprawą własnego silnika (w wersji hydraulicznej) albo dzięki hydraulice wspomagania kierownicy. Wyciągarka mechaniczna montowana jest na stałe. Moc pobierania jest tutaj z napędu pojazdu. Sprawdza się ona szczególnie w samochodach. W przypadku ciężarówek czy większych terenówek najlepiej skorzystać z wyciągarki mechanicznej. 

Rodzaje wyciągarek mogą istotnie różnić się ceną. Wersje elektryczne mogą być nawet kilka razy tańsze niż hydrauliczne. Trzeba jednak pamiętać, że inwestujemy wtedy w jakość i większą moc. Jeśli ktoś regularnie korzysta z wyciągarek, powinien dołożyć więcej pieniędzy. Jeśli jest ona jedynie opcją awaryjną w bardzo rzadkich sytuacjach - nie warto przepłacać. Wyjątkiem są duże gabaryty pojazdu, gdzie słabsze wyciągarki mają wystarczającej mocy. 


Wyciągarka w zależności od zastosowania 

Wyciągarki można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Korzystają z nich właściciele lawet lub przyczep, kiedy trzeba załadować pojazd. W przypadku cięższych ciężarówek warto skorzystać z mocniejszej wyciągarki elektrycznej. To samo w trakcie rajdów samochodowych. Jakie wyciągarki wykorzystywane są w sporcie motorowym? Profesjonaliści nie mogą sobie pozwolić na zbędne tracenie czasu. Dzięki dużej mocy silnika można w pełni wykorzystać wersję mechaniczną. Niektórzy rajdowcy decydują się na dodatkowe wyciągarki elektryczne w razie awarii silnika. 

W przypadku jazdy w celach rekreacyjnych można sobie poradzić z wyciągarką elektryczną. Amatorzy wycieczek off-roadowych muszą jednak uważać na podłoże w trakcie deszczu. Zbyt duże błoto może całkowicie zablokować samochód, a marnej jakości wyciągarka elektryczna może sobie nie poradzić. Warto wtedy zwrócić uwagę na uciąg konkretnego modelu. 

Ważne cechy wyciągarek 

Nie zawsze wyciągarka mechaniczna jest lepsza od elektrycznej. Wiele zależy tutaj od uciągu. Może on mieć równie dobrze 3000, jak i 5000 kg. Nie jest powiedziane, że wersja mechaniczna czy hydrauliczna będzie miała lepszy uciąg niż elektryczna. To ważna informacja w kontekście zakupu wyciągarki, co pozwoli idealnie dopasować ją do samochodu. Zawsze należy zostawić sobie trochę zapasu. Uciąg powinien zostać pomnożony razy 1,5 przez masę pojazdu. W ten sposób ma się pewność, że wyciągarka poradzi sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji. 

Do samochodu powinna też zostać dopasowana moc wyciągarki. 9 koni mechanicznych powinno spokojnie wystarczyć przy 4-tonowym pojeździe. W przypadku lżejszych samochodów wystarczy 6-7 KM. Przy wyborze wyciągarki istotny jest też materiał, z jakiego została wykonana lina. Może być ona syntetyczna albo stalowa, która jest znacznie wytrzymalsza. Trzeba jednak pamiętać, że wzrasta wtedy waga wyciągarki. Wersja z liną stalową może ważyć nawet 50 kilogramów. 

REKLAMA
Reklama