Rusza Dialog!

| Utworzono: 2009-10-09 12:28 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Piętnaście spektakli i czternastu wybitnych reżyserów i najciekawszych twórców współczesnego teatru na świecie - to wszystko w programie V Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DIALOG-WROCŁAW.

Rusza piąta, jubileuszowa jego edycja. 

Dotychczas zaprezentowano międzynarodowej publiczności 63 spektakle z 20 krajów całego świata i odwiedziło Wrocław blisko 30 tysięcy widzów.

Festiwal DIALOG-WROCŁAW to nie tylko prezentacja świetnych spektakli polskich i zagranicznych, ale przede wszystkim taki ich dobór, który pozwala na gorący dialog z twórcami i widzami - zarówno o wartości artystycznej przedstawień, jak i problemach daleko wykraczających poza sprawy stricte teatralne.

W programie tegorocznego Festiwalu znalazło się 14 wybitnych nazwisk: Lev Erenburg, Cezaris Graužinis, Ivo van Hove, Grzegorz Jarzyna, William Kentridge, Jan Klata, Oskaras Koršunovas, Dmitry Krymov, Christoph Marthaler, Rabih Mroué, Eimuntas Nekrošius, Luk Perceval, Barbara Wysocka i Alize Zandwijk.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi również słynny lalkarski teatr Handspring Puppet Company z RPA.

Tematem przewodnim V MFT DIALOG-WROCŁAW jest hasło „Wobec zła”. Mamy czas ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego i towarzyszącej mu społecznej depresji. Jest to dobry moment, by przyjrzeć się, jak te problemy znalazły odzwierciedlenie w sztuce najważniejszych twórców współczesnego teatru światowego. Wspólnie, choć każdy w inny sposób, próbują oni zdiagnozować zło, które będzie również tematem codziennych spotkań z artystami w Klubie Festiwalowym RURA (ul. Łazienna 4) oraz finałowego panelu, w którym udział wezmą znane osobistości świata kultury, filmu, teatru i mediów.

Krystyna Meissner, dyrektor Festiwalu: - Zastanawiający jest obraz świata, jaki wyłania się z tych przedstawień. Bez względu na to czy mają one formę groteski, reportażu, przekazu multimedialnego, czy też operują językiem bardziej tradycyjnym, oraz niezależnie od przynależności generacyjnej ich twórców, dokonana w nich diagnoza naszej rzeczywistości budzi niepokój. Więcej – budzi grozę. Śmiech często zamiera w gardle, a przerażenie gasi odruch wzruszenia. Dlaczego? Jeżeli „świat jest teatrem”, jak chciał Szekspir, to ten współczesny nam teatr–świat bezwstydnie obnaża przed nami swoją złą twarz. Czyżby twórcy czuli potrzebę takiej demaskacji? Po co? Czy chcą siebie i nas zapytać: unde malum?, skąd zło? I przede wszystkim – jaki jest nasz wspólny udział w jego sile sprawczej?

Sprzedaż biletów na V Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG-WROCŁAW oraz szczegółowy program spektakli, spotkań z artystami i wydarzeń towarzyszących na stronie www.dialogfestival.pl.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama