Wystawa i warsztaty akwarelowe w ramach „Dni Szewczenki” w Ossolineum

WK, PAP | Utworzono: 2022-03-11 10:31
A|A|A

fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)

Urodzony w 1814 roku Taras Szewczenko uważany jest za jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów, twórcę ukraińskiej literatury współczesnej i bohatera Ukrainy. Był on także malarzem i działaczem politycznym, który stał się symbolem narodu ukraińskiego, jego kultury i tożsamości.
Jak podkreślono w zapowiedzi wydarzenia, postać i twórczość Szewczenki towarzyszyły wydarzeniom na Majdanie w Kijowie w latach 2013-2014. „Dzisiaj, w tym szczególnym czasie, jego prorocze wiersze są wyraźną manifestacją przeciwko rosyjskiej agresji w Ukrainie” – napisano.

„Już w XIX wieku Szewczenko pisał o tym, że ta wojna, która dzieje się dzisiaj jest nieunikniona. Teraz często można spotkać listy filmów, czy książek, które mają pomóc zrozumieć to, co w tej chwili dzieje się w Ukrainie, a literaturoznawcy mówią: przeczytajcie poezję Szewczenki” – powiedziała PAP dr Olga Tkachuk z Działu Starych Druków w Ossolineum.

Jak zauważyła, Szewczenko nawet w obecnych czasach „budzi i dodaje odwagi”. „Zachęca, aby postawić na swoim, bo jesteśmy krajem niepodległym, jesteśmy nacją, która ma swoją kulturę, swoją historię. Niedawno widziałam zdjęcia żołnierzy walczących na froncie, którzy na mundurach mieli wypisane cytaty z poezji Szewczenki. Był to m.in. fragment poematu Kaukaz: +Walczcie przeto - a zwalczycie! Bóg o was pamięta: Z wami siła, z wami wolność, z wami prawda święta+” – zwróciła uwagę Tkachuk.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu posiada jeden z największych i najcenniejszych zbiorów dzieł Szewczenki. Składają się na niego dzieła artysty w języku ukraińskim oraz ich tłumaczenia na język polski, a także albumy prezentujące jego dzieła malarskie i graficzne.

W kolekcji Ossolineum znajduje się m.in. pochodzące z 1962 r. wydanie fototypiczne pierwszej nieocenzurowanej edycji tomu poezji „Kobziarz”, którym Szewczenko zadebiutował w 1840 r.

W ossolińskich zbiorach znajduje się także „Mała Książka” – wydanie faksymilowe rękopisów poezji Szewczenki pisanych w latach 1847-50, podczas zesłania. „Szewczenko miał wówczas zakaz pisania i malowania wydany przez cara Mikołaja I, jednak mimo tego zakazu artysta na małych karteczkach robił zapiski i chował je do swojego buta. Stąd też inna nazwa książki nadana jej później przez badaczy +Zacholewna+” – tłumaczyła Tkachuk.

Te i inne dzieła Szewczenki będzie można zobaczyć na przygotowanej przez Ossolineum wystawie podczas „Dni Szewczenki” 12 i 13 marca. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji przypadającej 9 marca 208. rocznicy urodzin artysty.

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie w języku polskim (12.03) i ukraińskim (13.03) oraz warsztaty akwarelowe zainspirowane twórczością malarską Szewczenki. Motywem przewodnim warsztatów będzie pejzaż morski artysty „Noc księżycowa na Kos-Arale” stworzony podczas ekspedycji nad Morzem Aralskim.

Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna przeznaczona na pomoc Ukrainie.
Wstęp i udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama