Muzeum Narodowe wzbogaciło się o 472 prace Marka Oberländera

PP/PAP | Utworzono: 2022-04-15 11:45 | Zmodyfikowano: 2022-04-15 11:45
Muzeum Narodowe wzbogaciło się o 472 prace Marka Oberländera - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Najwcześniejsze z prac z przełomu lat 40. i 50. XX w. powstały w czasach szkolnych spędzonych przez artystę w Liceum Plastycznym w Warszawie oraz na początku studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Większość swych późniejszych prac artysta tworzył we Francji: w Paryżu, Laversine, Nicei, Aix-en-Provence.

Do najciekawszych – jak wskazano - należą rysunki koncepcyjne do jego ważnych cykli: „Garbate”, „Figury”, „Korzenie”, oraz abstrakcyjne pejzaże z Prowansji. Sporą grupę rysunków stanowią projekty ilustracji do publikacji wydawnictwa Iskry, do czasopism „Zwierciadło” i „Przegląd Kulturalny” oraz do albumu związanego z V Międzynarodowym Festiwalem Młodzieży i Studentów z 1955 r.

Dyrektor Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski zwrócił uwagę, że w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego znajduje się już pokaźny fragment spuścizny po Marku Oberländerze. Składały się na nią 173 prace na papierze - grafiki, rysunki tuszem, gwasze i akwarele oraz 22 obrazy olejne na płótnie. - U nas organizowane są też wystawy poświęcone jego pamięci i randze jego dorobku artystycznego. Ta ostatnia sprzed przeszło roku pt. "Marek Oberländer i Jan Lebenstein. Totemiczny znak figury ludzkiej", której kuratorką była kustosz Magdalena Szafkowska, jest tego najlepszym dowodem – wskazał Oszczanowski.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.