Chcesz studiować psychologię? – sprawdź, na jaką specjalność warto zwrócić uwagę

Psycholog – zawód z pasji i powołania
Decyzja o chęci zostania psychologiem pojawia się zewsząd. Być może chcieliśmy od dziecka być psychologiem, bo cenimy kontakt z drugim człowiekiem, obserwowaliśmy rodziców bądź interesowało nas jak funkcjonuje człowiek jako ekosystem. Niezależnie od motywacji, jakie towarzyszą Ci w tej decyzji, warto odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie: w czym chcę się specjalizować?
Najpopularniejsze obecnie specjalizacje
Obecnie uczelnie wyższe w Polsce oferują wiele specjalizacji. Najpopularniejsze z nich to psychologia kliniczna i psychologia społeczna, chociaż na popularności zyskuje także neuropsychologia, psychologia reklamy i mediów czy psychologia biznesu i couching. Poniżej opisujemy w kilku zdaniach każdą z nich.
Najlepsze uczelnie psychologiczne znajdziesz w wielu miastach. Sprawdź studia we Wrocławiu już dzisiaj!
Psychologia kliniczna
To specjalizacja, która skupia się na psychologii w ujęciu klinicznym. Absolwenci zdobywają specjalistyczną wiedzę w zakresie psychopatologii, czyli m.in. zaburzeń zachowania i osobowości, psychoz, uzależnień, zaburzeń lękowych. Potrafią również profesjonalnie wspierać człowieka w rozwoju, planować postępowanie diagnostyczne i prowadzić terapię.
Psychologia społeczna
Psychologia we Wrocławiu na specjalizacji społecznej pozwala na zdobycie umiejętności w zakresie zachowań jednostek i grup osób, które dają możliwość zrozumienia powiązań i procesów zachodzących między nimi. Zdobyta wiedza pozwala na umiejętne kształtowanie relacji międzyludzkich, radzenie sobie ze stresem, czy też prowadzenie mediacji.
Neuropsychologia
Studia te przygotowują do zawodu psychologa w pracy diagnostycznej i terapeutycznej z osobami z deficytami neuropsychologicznymi. Studia rozwijają kompetencje w zakresie czynności diagnostyczno-terapeutycznych w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z dysfunkcjami układu nerwowego, przejawiającymi zaburzenia w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym, społecznym i zawodowym.
Psychologia reklamy i mediów
Studia na tej specjalizacji pozwalają spojrzeć na kwestie komunikacyjne (reklama, media) z punktu widzenia psychologii. Absolwenci posiadają umiejętności tworzenia kampanii marketingowych, prowadzenia badań marketingowych, pozycjonowania marek, tworzenia przekazów reklamowych z wykorzystaniem pogłębionej wiedzy psychologicznej oraz potencjału nowych mediów.
Psychologia biznesu i couching
To ostatnio bardzo modny kierunek. Studia te mają na celu zrozumienie ludzi i ich motywacji oraz zdobycie wiedzy na temat budowania relacji i skutecznego zarządzania ludźmi dla osiągania lepszych efektów biznesowych w firmach i instytucjach. Studia te to połączenie wiedzy teoretycznej z zakresu psychologii z umiejętnościami praktycznymi z obszarów takich jak: coaching, mentoring, negocjacje czy zachowania konsumenckie.