Dobra oferta pracy – czym się charakteryzuje?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-05-11 15:22 | Zmodyfikowano: 2022-05-11 15:23
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Jedno z największych zagrożeń płynie ze strony oszustów podających się za pracodawców. Jak odróżnić uczciwe ogłoszenia od prób wyłudzenia danych bądź pieniędzy? Zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów dobrej oferty pracy. 


Oferta pracy – jak powinno wyglądać dobre ogłoszenie?

„Wysokie zarobki zero wkładu zadzwoń”; „Gwarantowany zysk po pierwszym miesiącu. Tylko zdecydowani, dzwoń” – na tego typu ogłoszenia w mediach społecznościowych, na różnego rodzaju forach i platformach można natknąć się praktycznie codziennie i większość z nas od razu rozpoznaje je jako scam. Zdarza się jednak, że oszustwa mają bardziej wyrafinowaną formę. Fałszywe ogłoszenia zawierają informacje, które na pierwszy rzut oka wydają się nie budzić podejrzeń.


Zacznijmy zatem od tego, jakie elementy powinno mieć rzetelne ogłoszenie o pracę. 

Po pierwsze, dane o firmie. Dobrą praktyką pracodawców jest podawanie nie tylko nazwy, ale też krótkiej notki na temat zakresu działalności czy osiągnięć. Osoba czytająca ogłoszenie powinna mieć możliwość zweryfikowania, czy ma do czynienia z legalnie działającym w Polsce podmiotem. Przedsiębiorstwo, instytucję itp. można sprawdzić w rejestrze KRS lub CEIDG. Czasami jednak nazwa firmy nie jest podana, ponieważ pracodawca prowadzi tzw. rekrutację ukrytą. W tym wypadku ogłoszenie musi zawierać nazwę pośrednika. Ten ostatni powinien zaś figurować w KRAZ, czyli Rejestrze Agencji Zatrudnienia. W każdym wypadku kandydat musi mieć zatem możliwość sprawdzenia, czy ogłoszeniodawca reprezentuje istniejącą firmę. 

Po drugie, adres firmy. Czasami w ogłoszeniach podawana jest jedynie miejscowość, niemniej do dobrych praktyk należy wskazywanie konkretnego adresu, dzięki któremu kandydat od razu wie, gdzie będzie wykonywać obowiązki, stawi się na spotkanie rekrutacyjne itp. Pełny adres bez wątpienia zwiększa wiarygodność ogłoszenia. 

Po trzecie, nazwa stanowiska, a także wymagania. Innymi słowy, oferta musi w sposób jednoznaczny wskazywać na to, kto jest poszukiwany. W dobrych ogłoszeniach uwzględnia się także poziom stanowiska (junior, specjalista, senior, kierownik itp.). 

Po czwarte, zakres obowiązków. Oferta powinna w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, jakiej pracy dotyczy. 

Po piąte, rodzaj umowy oraz wymiar czasu pracy. Jeśli pracodawca dopuszcza i zatrudnienie na umowę o pracę, i kontrakt b2b czy umowę zlecenie, może wymienić wszystkie formy pracy/współpracy albo dać znać, że jest to kwestia do negocjacji. Podobnie, jeśli chodzi o wymiar godzin. Czasami pracodawca nie jest w stanie go określić, wówczas podaje informację o elastycznym wymiarze czasu pracy. 

Po szóste, dane dotyczące procesu rekrutacyjnego. Ogłoszenie powinno mieć datę publikacji. Co więcej, powinno określać, do kiedy jest aktualne. Do dobrych praktyk należy też podawanie daty ogłoszenia wyników rekrutacji. W ofercie musi się również znaleźć informacja o tym, co ma zrobić kandydat, by aplikować na oferowane stanowisko, np. wysłać CV na wskazany adres, skontaktować się telefonicznie i od razu umówić na rozmowę itp. 

Po siódme, klauzula RODO. Aplikujący musi dokładnie wiedzieć, co dzieje się z jego danymi osobowymi, które udostępnia podczas rekrutacji – kto nimi zarządza i w jaki sposób. 

Po ósme, oferta firmy. Przedsiębiorca wskazuje, co zyska kandydat, jeśli podejmie zatrudnienie. Oprócz oczywiście wynagrodzenia mogą to być np. benefity pozapłacowe, dostęp do szkoleń itp. 

Wróćmy do fałszywych ogłoszeń. Nie wszystkie oferty, w których brakuje jednego z powyższych punktów, muszą być nieuczciwe, kandydat powinien jednak mieć możliwość uzyskania informacji na temat oferowanego stanowiska, sprawdzenia danych firmy itp. Co więcej, część z tych ofert, które zawierają wydawać by się mogło pełne dane, to scam. Oto, co powinno nas zaalarmować:

   • po sprawdzeniu w CEIDG przekonujemy się, że firma faktycznie istnieje. W tym miejscu trop się jednak urywa. Nigdzie nie można znaleźć informacji na temat jej działalności, klientów, brak jakichkolwiek opinii w sieci na jej temat,
   • w ogłoszeniu podano adres, który po sprawdzeniu okazuje się adresem jakiejś innej firmy lub prowadzi donikąd, 
   • wskazano wymagania, które nie są faktycznymi wymaganiami, ponieważ spełnia je niemal każdy lub bardzo duża grupa, np. „Zatrudnię kobietę”; „Zatrudnię młodą, ambitną osobę”; „Zatrudnię odważnego, który chce wreszcie zarobić”,
   • zakres obowiązków jest niejasny, brak konkretów, np. wydaje się, że praca ma dotyczyć pomocy fachowcowi, ale dalej sugeruje się, że zatrudniony jednak będzie robić coś zupełnie innego,
   • obiecywane zarobki znacząco przewyższają przeciętne wynagrodzenie na danym stanowisku,
   • oferowany jest bardzo niski wymiar czasu pracy, np. godzina dziennie, 
   • dane o rzekomym pracodawcy zawierają niefirmowy adres e-mail,
   • ogłoszeniodawca prosi o wysłanie pieniędzy, podanie numeru konta, zainstalowanie aplikacji, ściągnięcie nieznanego programu itp., 
   • ogłoszenie zawiera błędy językowe.

Należy także zwrócić uwagę na sam przebieg rekrutacji. Oszuści zwykle się spieszą – dane mają być podane już, dokumenty albo pieniądze wysłane natychmiast. Ponaglanie i prowadzenie narracji w taki sposób, by kandydat miał wrażenie, że ma szansę złapać świetną okazję i nie może jej przepuścić – to bardzo wyraźna czerwona flaga. Tymczasem procesy rekrutacyjne rzadko prowadzone są niecierpliwie – zwykle pracodawcy zależy na upewnieniu się, że przyjmuje najlepszego kandydata na dane stanowisko. 


Praca we Wrocławiu – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Żeby zminimalizować ryzyko złapania się na oszustwo, warto postawić na sprawdzone źródła ogłoszeń. Należą do nich przede wszystkim portale z ofertami pracy. Są to platformy łączące pracodawców i kandydatów. Aby zamieścić na nich ofertę, firma czy instytucja musi zapłacić, z kolei kandydat do pracy korzysta z portali pracy bezpłatne. Co więcej, każde ogłoszenie jest weryfikowane przez pracowników danej platformy, dlatego ryzyko natknięcia się na scam w ogłoszeniach spada praktycznie do zera. Najlepiej postawić na duży, cieszący się popularnością portal pracy – praca.pl jest tu dobrym przykładem. To witryna ogólnopolska, żeby zobaczyć ogłoszenia o pracę we Wrocławiu, wystarczy podać nazwę tego miasta w wyszukiwarce. 

Kolejne rzetelne źródło propozycji zatrudnienia czy stażu to Centralna Baza Ofert Pracy. Jest to platforma, w której umieszczane są wszystkie oferty z urzędów pracy. Ta witryna także pozwala na stosowanie różnych kryteriów wyszukiwania, m.in dotarcie do ofert pracy Wrocław. 

Jeśli decydujemy się na odpowiadanie na ogłoszenia zamieszczane w mediach społecznościowych, na forach i platformach niespecjalizujących się w rekrutacji – zachowajmy ostrożność i dokładnie czytajmy ogłoszenia, zanim zdecydujemy się na nie odpowiedzieć.

REKLAMA
Reklama