Umowa na dofinansowanie budowy elektrociepłowni w Siechnicach

GN, PAP | Utworzono: 2022-05-30 11:20
Umowa na dofinansowanie budowy elektrociepłowni w Siechnicach - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Dofinansowanie udzielone przez NFOŚiGW dotyczy projektu „Budowy Nowej Elektrociepłowni Czechnica” realizowanego w podwrocławskich Siechnicach. Należąca do PGE Kogeneracja buduje nowoczesną elektrociepłownie, która ma zastąpić w 2024 r. jednostkę zasilaną węglem. Nowa elektrociepłownia „Czechnica” będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Koszt inwestycji to 1 mld 160 mln zł.

„Prowadzone przez nas w obszarze ciepłownictwa inwestycje mają na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych z troską o środowisk. Jednym z priorytetów Strategii Grupy PGE jest dekarbonizacja ciepłownictwa, która w Siechnicach przełoży się na zastąpienie ponad 120-letniej jednostki węglowej nowoczesną, proekologiczną elektrociepłownią gazową” – powiedział prezes zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.

Podkreślił, że umowa podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pozwoli na osiągnięcie strategicznych założeń Grupy PGE, czyli wzrostu udziału paliw niskoemisyjnych do 70 proc. w produkcji ciepła do roku 2030 r.

Umowa z NFOŚiGW na dofinansowanie w formie pożyczki preferencyjnej zawarto w ramach programu „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021”.

„Polska jest jednym z europejskich liderów wykorzystania ciepła sieciowego. To ciepło to z jednej strony unikatowy zasób, ale jednocześnie olbrzymie wyzwanie ze względu zarówno na obecną sytuację geopolityczną, jak i polskie oraz europejskie cele transformacji energetycznej. Przed ciepłownictwem czas koniecznych, bardzo dynamicznych zmian, które będą się wiązać z poszukiwaniem funduszy na +zieloną+ transformację. Tym bardziej cieszę się, że dziś podpisując ostatnią z trzech umów de facto domykamy proces zabezpieczenia zewnętrznego finansowania inwestycji w EC Czechnica” – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

Pożyczka stanowi uzupełnienie innych źródeł finansowania projektu, na który w grudniu 2021 roku pozyskano już dofinansowanie w formie dotacji oraz pożyczki preferencyjnej. Beneficjentem wszystkich trzech umów o dofinansowanie na łączną kwotę 380 mln zł jest realizujący inwestycję Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. (PAP)

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.