Jaki soundbar wybrać do salonu?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-06-02 22:15
Dodaj do Wykop.pl
Jaki soundbar wybrać do salonu? - Materiał Sponsora / licencja unsplash.com
Materiał Sponsora / licencja unsplash.com

 

  1. Jaki soundbar wybrać?
  2. Jakie są najważniejsze parametry soundbarów?
  3. Które soundbary mają lepszy dźwięk przestrzenny?

Oglądasz dużo filmów i seriali? A może słuchasz w domu sporo muzyki? Zależy Ci na tym, aby dźwięk audio był na wysokim poziomie? Jeśli chcesz uzyskać niemalże kinowy efekt, koniecznie zainwestuj w takie urządzenie, jak soundbar. Jaki soundbar warto wybrać? Podpowiadamy w niniejszym artykule. 


Jaki soundbar wybrać?

Szukasz doskonałej alternatywy kina domowego? Już teraz postaw na soundbar! To kompaktowe urządzenie w kształcie listwy, która zajmuje niewiele miejsca, a pozwala uzyskać dużo lepszą jakość dźwięków wydobywających się z telewizora. Z tego względu, że soundbary są niezależnym rozwiązaniem, można podłączyć je nie tylko do telewizora, ale także smartfonu, komputera oraz tabletu.

Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są soundbary, które oferują wiele różnorodnych funkcji. Chociaż głównym zadaniem urządzeń tego rodzaju jest gwarantowanie dużo lepszej jakości dźwięku w trakcie oglądania filmów czy seriali na telewizorze lub słuchania muzyki, okazuje się, że niektóre soundbary mogą służyć także do słuchania ulubionego radia. Jeśli chcesz wykorzystać soundbar do odtwarzania internetowego radia, koniecznie wybierz taki produkt, który można podłączyć z Internetem za pośrednictwem gniazda LAN lub bezprzewodowej łączności. Pamiętaj, że dodatkowe funkcje nierzadko podnoszą cenę produktu. Dlatego już na samym początku określ, czy którakolwiek opcja – poza podstawowymi – faktycznie będzie Ci potrzebna. 

Bez względu na to, czy interesuje Cię soundbar marki Magnat, czy innego producenta, zanim zdecydujesz się na urządzenia tego rodzaju, dokładnie określ swoje potrzeby. Następnie zapoznaj się z danymi technicznymi wybranych produktów i zdecyduj, który soundbar spełni Twoje oczekiwania. 


Jakie są najważniejsze parametry soundbarów?

Na co zwrócić uwagę, kupując soundbary? Przede wszystkim ważna jest kompatybilność. Zanim zdecydujesz się na zakup wybranego urządzenia, dokładnie sprawdź, czy będzie on współpracować z Twoimi urządzeniami, do których planujesz go podłączyć. Kolejnym – równie istotnym – czynnikiem jest łączność. Na rynku dostępne są zarówno bezprzewodowe rozwiązania, które łączą się za pomocą Wi-Fi czy Bluetooth, jak i standardowe przewodowe, przy których używa się optyczne wejścia lub kable HDMI.

Kupując soundbary, zwróć uwagę również na moc całkowitą. Oczywiście im większa będzie ta wartość, tym większe możliwości, jeśli chodzi o zakres dynamiki audio. Oznacza to, że po prostu głośniej będzie grało całe urządzenie. Parametr ten określa się w watach. Specjaliści polecają, aby moc całkowitą dopasowywać do wielkości salonu. 

Szukasz soundbaru, który gwarantuje głęboki i bardziej realistyczny dźwięk? Za reprodukcję basów odpowiada między innymi subwoofer. Jeśli zależy Ci na tym parametrze, koniecznie wybierz soundbar ze zintegrowanym subwooferem lub dokup zewnętrzny głośnik, który połączy się z listwą przewodowo czy bezprzewodowo.


Które soundbary mają lepszy dźwięk przestrzenny?

Jest jeszcze jeden ważny parametr, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, kupując soundbar. A mianowicie chodzi o ilość lub konfigurację kanałów. Liczbę tę oznacza się ciągiem cyfr – np. soundbar 2.1 czy 3.1.2. Pierwsza cyfra zawsze oznacza głośniki główne, zarówno przednie, tylne, jak i centralne. Trzecia odnosi się do ilości głośników, które są skierowane do góry. Druga cyfra natomiast informuje o tym, czy dany soundbar ma subwoofer, czy nie. Jeśli ma, w oznaczeniu pojawi się liczba „1”. Jeśli takowej liczby brak, oznacza to, że wybranym zestawie nie występuje subwoofer. A zatem wspomniane 3.1.2. oznacza, że soundbar ma dwa głośniki przednie i głośnik centralny, dwa głośniki skierowane do góry oraz subwoofer. 

Zależy Ci na tym, aby urządzenie zapewniało odpowiedni dźwięk przestrzenny w małym pomieszczeniu? Doskonałym rozwiązaniem będzie soundbar 5.0 – czyli pięciokanałowe urządzenie bez subwoofera,  które nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Oczywiście im większa liczba głośników, tym bardziej dźwięk staje się przestrzenny. Liczbę głośników można oczywiście zwiększać — wystarczy dokupić głośniki.

Jakość dźwięku ma ogromne znaczenie nie tylko dla osób, które oglądają w domowym zaciszu filmy, ale również dla miłośników dobrej muzyki. Warto więc w takim przypadku dołożyć starań, aby uzyskać dobry wirtualny dźwięk przestrzenny, szczególnie że zewnętrzny system audio w połączeniu z bezprzewodowym subwooferem zapewni dużo lepsze doznania niż tradycyjne rozwiązanie. Dzięki tamu opcjom jak funkcja adaptacji dźwięku można uzyskać jeszcze lepsze efekty. Głośnik niskotonowy, w jaki wyposażony jest bezprzewodowy subwoofer sprawi, że odtwarzanie muzyki przejdzie na wyższy poziom, szczególnie w porównaniu z używaniem głośników wbudowanych w TV lub odtwarzacz audio. Skoro przestrzenny dźwięk dolby digital jest na wyciągnięcie ręki, podobnie zresztą jak dolby atmos, to warto zacząć z tego korzystać.

Reklama