Ile kosztuje Google Cloud Platform? Co dostajemy w cenie? Sprawdzamy!

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-06-06 15:52 | Zmodyfikowano: 2022-06-06 15:53
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


W zakres usług oferowanych przez publiczną chmurę Google Cloud Platform wchodzą gotowe rozwiązania dla startupów, mikro, małych, średnich oraz dużych firm. Za sprawą sieci rozproszonych po całym świecie centrów danych Google, przedsiębiorcy mogą oferować swoje produkty klientom z całego świata, nie tracąc na szybkości i jakości. Zyskują też wysoki poziom bezpieczeństwa danych.

W GCP znajdziemy szereg rozwiązań, wśród których warto wymienić maszyny wirtualne, środowiska do programowania, wdrażania i hostingu aplikacji, bazy danych (relacyjne i nierelacyjne), narzędzia do analityki (również zbiorów Big Data), gotowe modele uczenia maszynowego, platformy do tworzenia i hostingu gier multiplayer.


Ile kosztuje Google Cloud Platform?

W tradycyjnym modelu prowadzenia biznesu trzeba było ponieść ogromne nakłady na zakup, instalację, konfigurację oraz bieżące utrzymanie infrastruktury. Chmura zdejmuje dużą część początkowych wydatków z przedsiębiorców i pozwala mu skupić się na tworzeniu produktów. Jednocześnie mocno ogranicza wskaźnik TCO (Total Cost of Ownership - całkowity koszt własności), który szczególnie dla startupów potrafi być ogromnym wyzwaniem.

Każda z usług dostępnych w Google Cloud Platform wymaga osobnego potraktowania, ale za najpopularniejsze płacimy w modelu (pay-as-you-go), czyli na bazie realnego zużycia zasobów dostawcy chmurowego. Mówiąc wprost: płacimy tylko za tyle, ile realnie zostanie wykorzystane. Kiedy zainteresowanie danym produktem jest w początkowej fazie niskie, takie też będą nasze rachunki. Oczywiście w miarę skalowania biznesu urosną, ale istnieje szereg mechanizmów umożliwiających oszczędzanie.

Na start każdy nowy użytkownik Google Cloud Platform otrzymuje darmowy voucher o równowartości 300 dolarów. Może go przeznaczyć na testy dowolnych usług GCP w okresie 90 dni. Niektóre z usług mają tzw. pakiet Free Tier, czyli limit, za którego wykorzystanie nie są ponoszone jakiekolwiek opłaty. W przypadku bardziej zaawansowanych narzędzi należy się przygotować na stałe deklarowane opłaty, które można stopniowo obniżać w miarę dłuższego czasu użytkowania. Dostępne są bowiem zniżki za stałe miesięczne zużycie.


Jak uzyskać więcej środków na GCP?

Jeśli wspomniany voucher na Google Cloud Platform oferowany przez Google okaże się niewystarczający, istnieje sposób na to, żeby zdobyć kolejny. Wystarczy nawiązać współpracę z oficjalnym partnerem Google Cloud w swoim regionie. Dla przykładu, każdy nowy klient firmy FOTC otrzymuje na start darmowy voucher na usługi GCP o równowartości 500 dolarów, którego okres ważności wynosi aż 12 miesięcy.

Poza voucherem oficjalny partner Google Cloud organizuje też szkolenia z podstaw infrastruktury Google Cloud Platform. Uczestniczy w procesie migracji do chmury od momentu analizy potrzeb, poprzez wdrożenie, kończąc na bieżącej obsłudze.

REKLAMA
Reklama