Zakup nowej myszki do komputera - o czym warto pamiętać?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-06-20 09:47
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora/ fot. unsplash.com

 

  1. Czy myszki komputerowe są potrzebne?
  2. Dlaczego warto kupić myszki bezprzewodowe?
  3. Czym różnią się myszki Bluetooth?
  4. Dla kogo myszki pionowe?

Chociaż w wielu przypadkach nawet zwykła mysz optyczna powinna w zupełności wystarczyć do codziennych zastosowań, warto dobrze przemyśleć zakup, aby nowa myszka ułatwiła pracę i uprzyjemniła czas spędzany przy komputerze. Przykładowo myszka bezprzewodowa przekłada się na brak kabli na biurku, co ułatwi utrzymanie go w czystości. Jeżeli ktoś spędza wiele godzin na graniu, to dobra myszka gamingowa na pewno okaże się idealnym wyborem. Tego typu myszki mają dodatkowe przyciski, które można ustawić zgodnie z własnymi preferencjami. Jak widać, wybór myszki wcale nie musi być skomplikowany, szczególnie jeżeli zapoznasz się z poniższymi wskazówkami, w których opisano poszczególne myszki bezprzewodowe.


Czy myszki komputerowe są potrzebne?

Mogłoby się wydawać, że po tylu latach myszki zostaną zastąpione przez nowszy sprzęt (w końcu pierwszą mysz komputerową opatentowano już 52 lata temu!). Wciąż jednak nie wymyślono niczego równie prostego w użytkowaniu, co sprawdziłoby się podczas pracy, grania lub zwykłego przeglądania internetu. Doświadczeni użytkownicy mogą co prawda zrezygnować z myszki na rzecz klawiatury, a w laptopach dostępne są touchpady, jednak nie zapewnią tak samo wydajnej pracy, jak dobra mysz bezprzewodowa. Jedną z pierwszych rzeczy, które warto przemyśleć przy zakupie, jest to, czy symetryczna myszka będzie dobrym wyborem. Taki sprzęt jest najbardziej uniwersalny, ponieważ z myszki mogą korzystać osoby leworęczne oraz praworęczne. Jeżeli jednak wybieramy mysz dla konkretnej osoby, to dobrana myszka profilowana może być lepszym rozwiązaniem. Osoby oburęczne mogą spokojnie wybrać standardowe myszki komputerowe, które nie są specjalne wyprofilowane.


Dlaczego warto kupić myszki bezprzewodowe?

Jeszcze kilka lat temu użytkownicy skarżyli się, że kupując mysz bezprzewodową, muszą przez cały czas ją ładować lub wymieniać baterie. Producenci dopracowali jednak technologię, dzięki czemu obecnie mysz biurowa może działać przez kilka miesięcy na jednym akumulatorze. Praktycznie wszystkie nowe myszki bezprzewodowe gwarantują długi czas pracy, dlatego dobierając mysz do swoich potrzeb, nie należy się tym przejmować. Również mysz gamingowa tego typu nie powinna nikogo rozczarować, zwłaszcza jeżeli będzie to mysz laserowa, która pozwala uzyskać większą dokładność niż w przypadku myszy optycznej. Sensor optyczny jest jednak tańszy w produkcji, przez co ranking myszek zawiera również takie modele, aby osoby szukające rozwiązań w przystępniejszych cenach mogły dla siebie wybrać myszkę. Najlepiej kupić myszkę, którą w przypadku wyczerpania się baterii będzie można podpiąć na jakiś czas kablem. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć przestojów w pracy


Czym różnią się myszki Bluetooth?

Myszki bezprzewodowe dostępne są w dwóch popularnych wariantach. Pierwszym są modele z dołączonym odbiornikiem, natomiast drugim myszki z bluetooth. W tym pierwszym przypadku do myszki dołączony jest odbiornik USB, który należy wpiąć do komputera. Problem w tym, że jeżeli będzie się chciało wykorzystać myszkę podczas pracy na innym sprzęcie, to trzeba będzie go odpiąć. Istnieje również ryzyko, że tego typu element się zgubi, co uniemożliwi korzystanie z myszki. Z tego powodu często polecane myszki wykorzystują technologię bluetooth. Wówczas nie trzeba niczego wpinać do komputera, ponieważ można wykorzystać wbudowany bluetooth, który można obecnie znaleźć praktycznie w każdym nowym komputerze stacjonarnym, laptopie, konsoli i wielu innych sprzętach. Problem może pojawić się w starszych komputerach PC, gdzie nie ma karty bluetooth. Na szczęście zawsze można go dokupić (na przykład w formie adaptera USB) i dzięki temu korzystać z myszki bluetooth.


Dla kogo myszki pionowe?

O ile wybór pomiędzy myszką z sensorem optycznym a laserowym lub z kablem a bezprzewodową nie stanowi większego problemu, myszki pionowe mogą wywołać zdziwienie u osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji pracować z wykorzystaniem takiego sprzętu. Co ciekawe według niektórych użytkowników jest to najlepsza mysz, jaką można obecnie znaleźć w sklepach. Docenią ją osoby, które szukają dobrej myszki do wielogodzinnej pracy. Ponieważ myszki pionowe wymuszają inne ułożenie dłoni, nadgarstek jest chroniony przed przeciążeniem. Oznacza to, że nawet przy częstym używaniu myszki dłoń będzie przez cały czas znajdowała się w naturalnej pozycji. Jak widać odpowiedź na to, jaka myszka sprawdzi się jako najlepsza myszka, zależy od wielu czynników. Dla niektórych osób istotne będzie podświetlenie RGB, dla innych panel dotykowy, a dla jeszcze innych programowalne przyciski lub optyczne przełączniki i precyzyjny sensor, który będzie działał prawidłowo w trybie bezprzewodowym.

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaką myszkę do komputera wybrać, zwróć uwagę na to, czy mysz do komputera została wykończona materiałem antypoślizgowym, co zwiększy komfort użytkowania.

REKLAMA
Reklama