W jaki sposób można odzyskać utracone zniżki z OC?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-07-06 11:03 | Zmodyfikowano: 2022-07-06 11:03
Dodaj do Wykop.pl
W jaki sposób można odzyskać utracone zniżki z OC? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Jak są wypracowywane zniżki?

W zależności od praktyki przyjętej przez towarzystwo oferujące klientom OC komunikacyjne, nieco inaczej mogą być gromadzone zniżki na OC. Zasadniczo jednak są one przyznawane za lata bezszkodowej jazdy samochodem. Oznacza to, że ubezpieczyciel może Ci przyznać zniżkę na OC samochodu, jeśli w ubiegłym roku czy kilku ostatnich latach nie spowodowałeś szkody w ruchu drogowym, która wymagałaby likwidacji przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

W towarzystwie UNIQA na przykład zniżki są przyznawane po analizie historii przebiegu ubezpieczenia za pośrednictwem informacji ewidencjonowanych w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Zakłady ubezpieczeniowe współpracują z UFG i raportują do niego informację o wypłaconych świadczeniach z OC lub polis autocasco. Nie możesz więc przed nimi zataić faktu spowodowania szkody z konkretnego ubezpieczenia.


Jak można stracić zniżki na OC?

Niestety, na zniżki często pracuje się latami, a można je stracić w jednej chwili. Wystarczy, że spowodujesz wypadek czy kolizję drogową, a część zniżek za bezszkodową jazdę zostanie Ci odebrana. Wypłata odszkodowania z zawartej polisy OC samochodu powoduje, że tracisz część tych zniżek. Jedna wypłata nie powoduje odebrania wszystkich, ale np. 10 czy 20 punktów procentowych. Może zdarzyć się też, że w przypadku dwóch czy trzech szkód w jednym, tym samym roku musisz zapłacić w kolejnym okresie ubezpieczeniowym pełną, 100-procentową składkę na OC.

Młodzi kierowcy często wpisują do dowodu rejestracyjnego pojazdu doświadczonego kierowcę, który dysponuje wysokimi zniżkami na składkę na polisę OC. Może być to np. rodzic, ale jeśli to oni spowodują szkodę ubezpieczonym autem, zniżki stracą nie tylko młodzi kierowcy, ale i doświadczeni, który z daną kolizją mogą nie mieć tak naprawdę nic wspólnego. Dla ubezpieczyciela jest to jednak powód, dla którego odbierana jest pewna pula zniżek na OC, co powoduje niestety wzrost składki na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w kolejnych latach. Tak się stanie zarówno przy ubezpieczeniu samochodu, którym spowodowano kolizję i przy ubezpieczaniu aut wszystkich współwłaścicieli.

Nie tylko spowodowanie szkód lub zgłoszenie pewnej szkody z AC powoduje odebranie części lub wszystkich zniżek na OC. Z podobną sytuacją spotkasz się przy długiej przerwie w ubezpieczaniu pojazdów. Jeśli nie miałeś przez kilka lat auta albo ubezpieczałeś je za granicą, możesz stracić wypracowane zniżki.


Czy można odzyskać zniżki z OC?

Właściwie jest tylko jeden skuteczny i dostępny dla każdego kierowcy sposób na odzyskanie utraconych zniżek po spowodowaniu szkody wymagającej od ubezpieczyciela pokrycia kosztów odszkodowania – trzeba jeździć bezszkodowo w kolejnych latach ochrony. Możesz jedynie próbować zminimalizować okres oczekiwania na odzyskanie utraconych zniżek, wybierając ubezpieczyciela, który najszybciej przyzna Ci kolejne.

W UNIQA otrzymasz zniżki nie tylko za bezszkodowa jazdę, ale i sam fakt zakupu OC przez internet przyniesie Ci rabat. Dzięki temu korzystasz z obniżki w wysokości 15 proc. wyliczonej kwoty Twojej indywidualnej składki ubezpieczeniowej.

Nie ma więc jednej szybkiej metody na to, by w kolejnym roku po spowodowaniu szkody z OC odzyskać dotychczasowe zniżki.

Reklama