Karkonoskie torfowiska mogą wskazać, czy żyjemy w nowej erze

Piotr Słowiński, WK | Utworzono: 2022-07-08 16:56 | Zmodyfikowano: 2022-07-08 16:57
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska (zdjęcie ilustracyjne)

Dzięki nim można będzie wytyczyć datę rozpoczęcia nowego okresu geologicznego - antropocenu i zakończenia dotychczasowego, holocenu. Torfowiska na Równi pod Śnieżką świetnie się nadają do takich badań, bo nie są zanieczyszczone przez żadne rzeki czy potoki, a w torfie odłożyły się wszelkie substancje dostarczane tam przez deszcz. Można tym samym określić, kiedy pojawiły się np. pyłki przywleczonych przez ludzi roślin, czy substancje produkowane przez człowieka, mówi geolog Roksana Knapik:

Naukowcy z międzynarodowego zespołu chcą udowodnić, że zmieniły się epoki geologiczne, skończył holocen, trwający od ustąpienia lodowców, a zaczął antropocen, czyli czas zmieniania świata przez ludzi.
To umowne okresy, ale ważne, by lepiej zrozumieć zmiany na naszej planecie dodaje Roksana Knapik:

W torfie można odnaleźć ślady wielkich pożarów, wypalania kosodrzewiny pod pastwiska, pierwiastki pojawiające się wraz z uruchomieniem elektrowni węglowych, na przykład Turowa. Można też na podstawie izotopów różnych pierwiastków określić klimat.

Torfowiska spod Śnieżki są jednym z 12 miejsc na świecie, z których wybrane zostanie jedno, najlepiej pokazujące jak człowiek zmienia nasza planetę. Wśród innych kandydatów są: Półwysep Antarktyczny, zatoka Beppu, Jezioro Crawford, Basen Wschodniej Gotlandii, Jaskinia Ernesto, Rafa Flinderska, Karlsplatz w Wiedniu, Ujście San Francisco, Zbiornik Searsville, Jezioro Sihailongwan, czy Rafa West Flower Garden Bank.

POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:

Część 1:

Część 2:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama