Zostać programistą - czyli jak samemu uczyć się programowania?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-07-20 16:06 | Zmodyfikowano: 2022-07-20 16:10
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Samodzielna nauka programowania - czy jest to możliwe?

Zacznijmy od razu od odpowiedzi na to pytanie - samodzielna nauka programowania może dać nam możliwość zdobycia pierwszej pracy w branży IT. Co więcej, przełożeni, znając nasze doświadczenia związane z pierwszymi krokami stawianymi w świecie programowania, mogą być pod ogromnym wrażeniem naszych kompetencji, co w dłuższym terminie może przełożyć się na szybki awans. Stałe poszerzanie horyzontów za pośrednictwem specjalistycznych artykułów dostępnych na blogu https://enterthecode.pl/ dodatkowo zapewnią nam atut, który pozwoli na rozwój ścieżki zawodowej.

Warto jednak podkreślić, że nie jest to ścieżka przeznaczona dla każdego z nas. Programowanie i inne pochodne specjalizacje IT to wielowymiarowa dziedzina wiedzy, która nawzajem przenika się, ale też często dezaktualizuje. Samodzielna nauka programowania musi być zatem zajęciem regularnym, praktycznym i realizowanym bardzo często. W końcu chcemy samodzielnie, za pośrednictwem dostępnych nam materiałów nadrobić kilkuletnie studia lub wiele tygodni uczestnictwa w bootcampie. Mamy odpowiednią samodyscyplinę? Jesteśmy konsekwentni w naszych planach? Czy posiadamy odpowiednią motywację do nauki? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się spełnić nasze plany. 


Darmowe kursy internetowe i samodzielne pogłębianie wiedzy praktycznej

Jak zostać programistą, samodzielnie dbając o swoją naukę i edukację w tym obszarze? Przede wszystkim darmowe źródła. Tych w internecie znajdziemy bardzo wiele, szczególnie gdy otwieramy się także na źródła angielskojęzyczne. Samodzielna nauka może być niezwykle efektywna, jeśli kurs jest odpowiednio zaprojektowany i przedstawia nam odpowiedni zakres materiału za jednym razem.

Oczywiście samodzielna nauka nie musi wcale ograniczać się jedynie do darmowych źródeł. Platformy edukacyjne, takie jak Udemy zapewniają nam możliwość skorzystania z profesjonalnych kursów online, w których praktycy krok po kroku podążają za nami z kolejnymi partiami materiału. Co więcej, tego typu kursy oferują na końcu certyfikat, który może stanowić dodatkowy atut podczas pierwszej rozmowy rekrutacyjnej.

Bez względu jednak na formę kursu, jaką wybierzemy, to my sami musimy być dla siebie odpowiednim motywatorem, by poświęcić czas na ukończenie każdej lekcji. Co jednak będzie dla nas benefitem, jeśli lekcja ta zostanie zaliczona bez odpowiedniego zrozumienia tematu? To właśnie największa trudność związana z samodzielną nauką. Musimy samodzielnie stawiać sobie kolejne cele i wyzwania i stale pogłębiać umiejętności programowania. 


Uzupełnianie wiedzy literaturą źródłową

Czy książki z zakresu programowania to odpowiednie źródło wiedzy? Oczywiście, że tak, o ile dokładnie zweryfikujemy ich aktualność. Programowanie i branża nowoczesnych technologii to niezwykle szybko rozwijająca się branża, w której pewne mechaniki na przestrzeni kilku lat ulegają całkowitej dezaktualizacji. Często jednak możemy spotkać się z kolejnymi wydaniami tej samej książki, która uwzględnia nowinki dotyczące najnowszych frameworków czy świeżego podejścia do rozwiązywania konkretnych problemów.

Wciąż jednak należy pamiętać, że podręcznik lub książka to materiał wzbogacający nas o wiedzę teoretyczną. By wykorzystać maksymalnie potencjał drzemiący w specjalistycznej literaturze, szukajmy pozycji oferujących ćwiczenia praktyczne z omawianego materiału. Miejmy także w sobie odpowiednie samozaparcie, by faktycznie te ćwiczenia realizować, i uczyć się na potencjalnych błędach. Sama literatura, jako jedyny materiał stanowiący naszą podstawę do nauki niekoniecznie wystarczy, jeśli jednak potraktujemy to jako dodatkowe źródło poszerzania wiedzy, nasze kompetencje programistyczne mogą rozwinąć się znacznie szybciej. 

REKLAMA
Reklama