Pisklęta kilkunastu gatunków wykluły się we wrocławskim zoo

BT, PAP | Utworzono: 2022-07-20 17:22 | Zmodyfikowano: 2022-07-20 17:23
A|A|A

fot. materiały prasowe ZOO Wrocław. Na zdjęciu edredony

Jak poinformowała w środę PAP Weronika Skupin z Wydziału Marketingu ZOO Wrocław, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym trwa prawdziwy ptasi baby boom.

W tym roku po raz kolejny wykluł się dzioborożec palawański, a Zoo we Wrocławiu pozostaje jedynym ogrodem na świecie, któremu z sukcesem udało się rozmnożyć ten gatunek. „19 lipca młody i jego matka wydostały się z dziupli. Spośród czterech jaj, które zaobserwowaliśmy na kamerze umieszczonej w gnieździe, prawdopodobnie tylko trzy były zapłodnione. Odchowało się jedno pisklę. Samiec karmił pisklę i jego mamę przez mały otwór wlotowy” – wyjaśniła Skupin.

Dodała przy tym, że inne dzioborożce mieszkające w Ptaszarni: dzioborożce białodziobe, także mogą doczekać się pisklęcia. „Samica zaczyna się zamykać w gnieździe, gdzie złoży jaja. W tym pawilonie czekamy jeszcze na korońce oraz arasari czarnogłowe” – powiedziała.

W Ptaszarni po raz pierwszy w hodowli wrocławskiego zoo przyszły na świat papużki ostrosterne. „Te pochodzące z południowo-wschodniej Australii papugi są bardzo rzadkie w naturze” – wskazała Skupin. Z kolei w Afrykarium w ostatnim czasie wykluła się czapla złotawa. W pawilonie Kongo można spotkać także młode bączki, oraz - po raz pierwszy urodzone we wrocławskim zoo - dwa sierpodudki purpurowe.

Skupin zaznaczyła, że wielkim sukcesem hodowlanym zoo jest odchowanie dwóch piskląt podgorzałki zielonogłowej. „Samica złożyła kilka jaj, niestety dwa z nich były pęknięte. Opiekunowie ptaków postanowili zainterweniować i wspomóc ptaki w kluciu, wydostając je ze skorupki. To skomplikowany proces, ponieważ pisklę nadal jest połączone naczyniami krwionośnymi ze skorupką. Wszystko się udało, a pisklęta przebywają obecnie w odchowalniku w naszej Ptaszarni, gdzie panują dla nich odpowiednie warunki” – wyjaśniła. Zwróciła uwagę, że podgorzałka zielonogłowa to rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych, krytycznie zagrożony wyginięciem.

W wolierze przy północnej ścianie zoo wykluł się także pierwszy szczudłak o charakterystycznych długich nogach. Na wybiegu żurawi mandżurskich można z kolei podziwiać młodego pisklaka. Jest to pierwsze wyklucie się tego ptaka we wrocławskim zoo. W Odrarium - po raz pierwszy w Polsce – wykluły się także kaczki edredony zwane miękkopiórami, słynące z drogiego puchu.


Młodych doczekały się także bażanty syjamskie – duże ptaki występujące na Półwyspie Indochińskim oraz ibisy grzywiaste – upierzone na czarno i występujące między innymi na skalistych wybrzeżach Turcji i Maroka.

Na staw w starej części ogrodu wypłynęło pięć małych łabędzi czarnoszyich. Z kolei na zapleczu ręcznie odchowywany był pisklak nandu Darwina, który niebawem trafi na wybieg.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama