Długie wiertła do metalu – do jakich prac są stworzone

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-07-29 11:47 | Zmodyfikowano: 2022-07-29 11:49
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora/fot.pexels.com

 

Długie wiertła do metalu – idealne do dłuższych odwiertów

Co nie powinno dziwić większości osób zainteresowanych tematem, wiertła do metalu długie wykorzystywane są głównie do wykonywania sporej głębokości otworów, które nie są przeznaczone do dalszej obróbki, a w przypadku, gdy obróbka będzie konieczna – do odpowiedniego ich przygotowania. Przede wszystkim jednak używa się ich w momentach, gdy potrzebujemy wykonać o wiele głębszy niż zazwyczaj otwór. Jeżeli zabierzemy się za to posiadając za krótkie wiertło, możemy mieć potem problem z poprawieniem wywierconego wcześniej otworu.

Właśnie w takich sytuacjach na pomoc przychodzą dłuższe wiertła. Mają one o wiele większą długość rowków, dzięki czemu odprowadzanie resztek po materiale nie stanowi żadnego problemu dla osoby wykonującej operacje do wiercenia. Dodatkowo cechują się one dość ostrym zakończeniem, dzięki czemu mimo sporej odległości od trzonu mogą pełnić swoją funkcję bez problemu z łamaniem się na pół. Nieznaczne zmiany w budowie dość prostego i tak narzędzia sprawiają, że wiercenie nawet naprawdę długimi wiertłami nie stanowi większego problemu.

 wiertło do metalu


Materiały do produkcji wierteł do stali

Tak samo, jak w przypadku innych wierteł do metalu, dłuższe ich wersje wykonane są w większości ze stali szybkotnącej HSS. Dzięki temu otrzymujemy wytrzymały na przeciążenia materiał, który ma zdolność przewiercć się przez twarde stopy metali. By zwiększyć twardość wiertła, często dodaje się również domieszkę kobaltu. Pozwala on na jeszcze mocniejsze zwiększenie wytrzymałości wiertła do metalu https://artykulytechniczne.pl/wiertla-do-metalu-nwka-din-338.html , a także na większą odporność na ewentualne stępienie się. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dane wiertło jest w stanie przebić się przez większą ilość materiałów.

Producenci muszą jednak w przypadku kobaltu mieć się na baczności. Dlaczego? Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji przy dodawaniu domieszki tego materiału. Najczęściej stosuje się go w granicach 5% masy, a w skrajnych przypadkach – na przykład naprawdę długich wierteł – maksymalnie w 8% masy. Co może się jednak stać, jeżeli damy za dużo kobaltu? Cóż, co prawda czyni on samo wiertło o wiele twardszym, lecz przy zbyt wysokim stężeniu może ono okazać się aż za twarde, a w wyniku takiego stanu rzeczy – po prostu kruche. W przypadku narzędzie pracujących na tak twardych materiałach, jak metale, taka właściwość zdecydowanie nie jest mile widziana.


Czy długie wiertła do metalu można używać do wszystkiego?

Osoba, która w tematyce obróbki metalu jest raczej laikiem mogłaby się zacząć zastanawiać, dlaczego nie można używać długich wierteł do metalu w każdym przypadku? Przecież jeżeli wydrążymy za małą dziurę, możemy mieć poważny problem, a gdy w naszych rękach jest dłuższe wiertło, w każdej chwili możemy przestać wiercić, prawda?

Niestety ludzkie oko nie posiada rentgena i nigdy nie możemy być pewni, czy dziura jest już wydrążona na odpowiedniej długości. W zależności od rozmiaru odwiertu musimy więc używać konkretnej długości wierteł. Bez tego nie jesteśmy w stanie za wiele zrobić, choć oczywiście generuje to dodatkowe koszty

REKLAMA
Reklama