Jaki pendrive kupić? Przydatne porady i wskazówki

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-08-02 18:20 | Zmodyfikowano: 2022-08-02 18:21
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora/fot.pixabay.com

 

Jaki pendrive wybrać dla siebie?

Najlepszy pendrive to taki, który jest idealnie dopasowany do potrzeb swojego użytkownika. Dlatego też, jeśli myślimy o kupnie pamięci USB, to przede wszystkim zastanówmy się, w jakim celu jest nam właściwie potrzebna oraz do czego będziemy jej używać. Warto ustalić, czy będziemy korzystać z niej głównie w celu transportowania plików, czy też ich przechowywania. W każdym z tych przypadków będziemy szukać bowiem nieco innych cech danego urządzenia. Przy przechowywaniu kluczowa będzie na przykład pamięć, zaś w tym drugim przypadku choćby prędkość przesyłania, czy też prędkość odczytu danych. 

Zanim kupimy pendrive, zastanówmy się też, z jaką częstotliwością będziemy z niego korzystać. Czy będzie towarzyszył nam na co dzień, czy raczek będziemy używać go jedynie od czasu do czasu? Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam wybrać urządzenie skrojone na miarę naszych potrzeb.  

 

Pendrive — pojemność 

Gdy zastanawiamy się jaki pendrive kupić, to pierwszą rzeczą, nad którą powinniśmy pomyśleć, jest przede wszystkim jego pamięć. Urządzenia te występują bowiem w wielu wariantach pojemnościowych. Oczywiście im jest ona większa, tym więcej plików może jednocześnie pomieścić pendrive. A to z kolei ma bardzo duży wpływ na jego funkcjonalność. 

Dawniej pamięć USB dostępna była jedynie w kilku wariantach, a maksymalna pojemność wynosiła dosłownie tyle, ile dziś oferują najtańsze urządzenia. Sporo się w tej kwestii zmieniło. Dziś można na przykład bez problemu kupić nawet pendrive 512 GB — a to przecież pojemność, jaką jeszcze do niedawna oferowały jedynie dyski przenośne. Możliwości są więc naprawdę ogromne. Aktualnie największą popularnością, jeśli chodzi o pojemność, cieszy się:

  • pendrive 16 GB
  • pendrive 32 GB
  • pendrive 64 GB 
  • pendrive 128 GB
  • pendrive 256 GB. 

W sklepach wciąż znajdziemy także urządzenia o mniejszej pojemności, ale nie są już tak chętnie wybierane. Warto bowiem pamiętać, że w związku z rozwojem technologii, rozmiary podstawowych plików, takich jak choćby zdjęcia, czy wideo z telefonu stale rośnie. A to wszystko za sprawą lepszej jakości. Dlatego też, jeśli chcemy kupić funkcjonalny i dobry pendrive, najlepiej postawmy przynajmniej na 16 GB pamięci. Pojemność naszego urządzenia powinna być wprost proporcjonalna do naszych potrzeb oraz tego, co chcemy na nich przechowywać. 


Jaki pendrive kupić? Na co warto zwrócić uwagę?

Wybór przenośnych pamięci USB jest dziś dosłownie ogromny. Nic więc dziwnego, że gdy przychodzi do podjęcia decyzji, to zupełnie nie wiemy, jaki pendrive kupić. Dlatego też, zanim postawimy na konkretny model, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Podstawowymi są te związane z parametrami technicznymi urządzenia. Wiemy już, że pamięć to podstawa. Jednak nie jest to wszystko. Prócz tego musimy sprawdzić także kilka innych danych. Pierwszą jest prędkość zapisu, a także szybkość odczytu, czyli to, z jaką prędkością jesteśmy w stanie zapisać dane na pamięci oraz jak szybko będziemy mogli je także odczytać. Jeśli chcemy, by urządzenie było jak najszybsze, koniecznie sprawdźmy jego standard. Najczęściej spotykany to:

  • USB 2.0 
  • USB 3.0
  • USB 3.1 
  • USB 3.1. 

W tej kwestii świetnie egzamin zdaje także pamięć flash, która zwiększa prędkość zapisu i prędkość odczytu danych z urządzenia. 

Używając pamięci zewnętrznej, zawsze warto pamiętać też o bezpieczeństwie. Dlatego też, jeśli chcemy używać jej do przechowywania plików tajnych lub też takich, których nie chcemy po prostu nikomu pokazywać, to możemy rozważyć zakup urządzenia z dodatkowym zabezpieczeniem. W sklepach znajdziemy kilka ciekawych modeli z opcją szyfrowania danych, a także z blokadą ich zapisu. 

Jeśli kupujemy pendrive, to koniecznie zwróćmy uwagę także na jego cechy fizyczne. Wygląd takiego urządzenia to bowiem nie tylko kwestia estetyki, ale i funkcjonalności i bezpieczeństwa. Niektóre modele mają na przykład specjalne zawieszki, dzięki którym na pewno nie zgubimy sprzętu. Inne zaś na pierwszy rzut oka wcale nie przypominają pamięci przenośnych, dzięki czemu stanowią dodatkową ochronę. Ważny jest także rozmiar. Jeśli zależy nam, by móc przechowywać urządzenie nawet w portfelu, możemy postawić na miniaturowy pendrive. 


Ile kosztuje pendrive? 

Ceny pamięci przenośnych USB mocno się między sobą różnią. Zaczynają się już dosłownie od kilku złotych, natomiast kończą na kilkuset. Tym samym bez problemu możemy kupić zarówno tani pendrive, jak i urządzenie z wyższej półki. Od czego zależy jego cena? Choć wpływ ma na nią kilka czynników, to jednak tym najważniejszym jest przede wszystkim pojemność. Za urządzenie 8 GB zapłacimy bowiem nie więcej niż kilkanaście złotych. Natomiast pendrive 256 GB to już wydatek wynoszący ponad 100 zł. 

REKLAMA
Reklama