Hosting. Jakie rodzaje usług masz do wyboru?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-08-04 21:20
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Hosting darmowy

Darmowy hosting oferowany w sieci to rozwiązanie, które w praktyce nadaje się jedynie do wypróbowania budowanej strony internetowej, zanim zdecydujesz się na choćby najtańszy hosting www u sprawdzonego dostawcy usług. Dlaczego? Bezpłatny hosting to zawsze niewielka pojemność, niski limit transferu, a także konieczność umieszczenia reklamy firmy hostingowej na własnej stronie. Tak naprawdę jedyną zaletą tego rozwiązania jest brak kosztów.

Warto jednak wspomnieć, że jeśli potrzebujesz tymczasowego hostingu dla wypróbowania strony, możesz skorzystać z własnego komputera i umieścić w nim po prostu pliki witryny. Teoretycznie takie rozwiązanie można zastosować pomijając hosting profesjonalny, jednak na dłuższą metę się to nie opłaca. Choćby dlatego, że komputer musiałby pozostać włączony na stałe i również na stałe być podłączony do internetu.


Niedrogi hosting współdzielony

Lepszym rozwiązaniem niż darmowy, jest hosting współdzielony. Jest to usługa adresowana do większości posiadaczy stron internetowych. Do jej zalet należy niski koszt oraz brak konieczności obsługi. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy związanej z administrowaniem serwerami, ponieważ zajmują się tym profesjonaliści po stronie operatora internetu. Oczywiście w tej sytuacji to właśnie operator decyduje w jaki sposób zarządzane są dane twojej strony.

W związku ze współdzieleniem zasobów firmy hostingowej z innymi klientami, musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami (RAM, CPU, wydajność transferu), a także z nieco mniejszym bezpieczeństwem danych niż w przypadku rozwiązań indywidualnych.


VPS - prywatny serwer wirtualny

VPS (ang. Virtual Private Server) to opcja dla większych serwisów i stron oraz sklepów o sporym ruchu. Takie witryny wymagają indywidualnego zarządzania serwerem, a VPS umożliwia to przy stosunkowo niewielkich kosztach. Czym jest VPS? Fizyczne serwery operatora internetu mogą zostać podzielone na jednostki wirtualne. W ten sposób klient otrzymuje dostęp do dużej pojemności, którą może administrować zgodnie ze swoimi potrzebami. Ze względu na współdzielenie serwera z dużo mniejszą liczbą użytkowników oraz wyodrębnienie danych, jego pliki są też bardziej bezpieczne niż w przypadku hostingu współdzielonego.

Należy podkreślić, że żeby korzystać z VPS trzeba posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu administrowania serwerami, albo zlecić taką usługę specjaliście. 


Serwer dedykowany

Serwer dedykowany to usługa hostingowa, która polega na udostępnieniu klientowi przez operatora internetowego w pełni niezależnego, samodzielnego serwera. Klient może nim zarządzać dowolnie, zyskując jednocześnie najwyższy poziom bezpieczeństwa i doskonałą wydajność. Taką formę hostingu wybierają jednak nieliczne jednostki. Serwery dedykowane są drogie i z tej możliwości korzystają w zasadzie tylko instytucje, które przetwarzają albo naprawdę duże ilości danych, albo dane wrażliwe, a najczęściej duże ilości danych wrażliwych. Są to np. banki, szpitale, uczelnie czy urzędy.

Oczywiście użytkowanie serwera dedykowanego wiąże się z koniecznością zarządzania nim, podobnie jak ma to miejsce w przypadku VPS.


Cloud Server – rozwiązanie w chmurze

Hosting w chmurze to rozwiązanie alternatywne dla fizycznych jednostek. Aplikacje i serwisy www utrzymywane są w chmurze i z tego miejsca udostępniane użytkownikom. Nie wdraża się ich na pojedynczym serwerze fizycznym. Z punktu widzenia użytkownika takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim elastyczność jeśli chodzi o przepustowość. Dzięki temu hosting można dopasować do zmiennych obciążeń. Drugą istotną cechą ważną dla klienta jest koszt zależny od realnego wykorzystania zasobów. Klient płaci wyłącznie za to, z czego faktycznie skorzystał. Poza tym hosting w chmurze zapewnia odporność na awarie. Nie skutkują one przestojami, ponieważ dane zgromadzone nie na fizycznym serwerze lecz w chmurze, mogą zostać natychmiast przetransferowane w bezpieczne miejsce.

REKLAMA
Reklama