Służby zatrzymały pięć osób w śledztwie dot. gangu akcyzowego; wśród zatrzymanych policjant

BT, PAP | Utworzono: 2022-08-05 10:17
A|A|A

fot. cbsp.policja.pl

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że nad sprawą pracują policjanci z wrocławskiego CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu, Biurem Spraw Wewnętrznych Policji oraz funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu. "Śledztwo dotyczy sposobu działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie nie odprowadzali należności publiczno-prawnych w obrocie wyrobami akcyzowymi, głównie tytoniem" - tłumaczyła policjantka.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że tytoń był sprowadzany do Niemiec z Bułgarii, a następnie przemycany do Polski, gdzie trafiał do nielegalnych krajalni oraz fabryk papierosów. Gang działał na terenie wielu województw, przede wszystkim w woj. lubuskim i dolnośląskim, a także w Niemczech" - podkreśliła.

Rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek przekazała, że na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy zatrzymali w województwie dolnośląskim i lubuskim pięć osób, w tym policjanta. "Podczas akcji zabezpieczono kilkadziesiąt tys. szt. papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy oraz opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi" - zaznaczyła.

"Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono dwa luksusowe samochody o wartości ok. pół miliona zł, ponad 17 tys. zł w gotówce oraz dwie koparki kryptowalut, a wartość cyfrowych aktywów jest nadal szacowana" - wyliczyła Wielanek.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. "Dwóm zatrzymanym prokurator przedstawił zarzut kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, polegających na uchylaniu się od opodatkowania podatkiem akcyzowym, sprowadzanego do kraju z terenu Republiki Federalnej Niemiec tytoniu, bez uprzedniego oznaczenia go znakami skarbowymi akcyzy, nie ujawnianiu właściwemu organowi podstawy i przedmiotu opodatkowania, a także zarzut prania brudnych pieniędzy" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

PK wskazała, że jeden z kierujących grupą usłyszał również zarzut nakłaniania funkcjonariusza Policji do przekraczania uprawnień. "Trzem pozostałym osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych związanych z transgranicznym obrotem suszem tytoniowym, a jedna z nich dodatkowo usłyszała zarzut prania brudnych pieniędzy" - przekazała PK.

"Współdziałającemu z grupą przestępczą funkcjonariuszowi Policji prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień służbowych" - podała PK.

Prokuratorzy wyjaśnili, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich pięciu podejrzanych. "Sąd Rejonowy dla Wrocławia–Śródmieścia we Wrocławiu podzielił zasadność wniosków prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy" - zaznaczyła PK.

"Śledztwo Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od marca 2019 roku do lipca 2021 roku na terenie województw lubuskiego, dolnośląskiego oraz Republiki Federalnej Niemiec. Łącznie w śledztwie status podejrzanych ma już 14 osób, zaś straty Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego przekroczyły 194 mln złotych, a z tytułu podatku VAT 40 mln złotych" - dodała PK.

Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama