CBŚP zatrzymało szefa i członków gangu, który kradł samochody w Europie

GN, PAP | Utworzono: 2022-09-09 12:23 | Zmodyfikowano: 2022-09-09 12:24
A|A|A

fot. RW

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że policjanci z wrocławskiego CBŚP wspólnie z dolnośląską Prokuraturą Krajową ustalili członków zorganizowanej grupy przestępczej, działającej głównie w krajach Unii Europejskiej, którzy zajmowali się kradzieżami samochodów. "Skradzione auta demontowano w Polsce na części i podzespoły, a następnie sprzedawano przez internet" - zaznaczyła policjantka.

W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze ustalili, że w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się magazyn z takimi częściami samochodowymi. "Wspólne działania doprowadziły do ustalenia miejsca przebywania czterech osób, w tym podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą" - podała.

"W trakcie czynności odzyskano części samochodowe, m.in. silniki i elementy karoserii, które skradziono w Niemczech i Szwecji. Do badań zabezpieczono także mazdę CX5 wartą około 80 tys. zł" - dodała rzeczniczka CBŚP.

Wśród zatrzymanych był mężczyzna poszukiwany i podejrzany o kierowanie tą grupą przestępczą. "W toku postępowania ustalono, że szef grupy Sławomir K. ukrywał się w ośrodku wypoczynkowym na jednej z wysp położonej na iławskim jeziorze Jeziorak" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Mężczyźnie przez dłuższy czas udawało się uniknąć zatrzymania dzięki stosowanym środkom konspiracyjnym, przez co jego zlokalizowanie było utrudnione. Podejrzany m.in. opuszczał wyspę i wykonywał połączenia telefoniczne z dala od swojego miejsca pobytu. Dzięki zastosowaniu przez funkcjonariuszy specjalistycznych środków technicznych podejrzanego udało się namierzyć i w konsekwencji zatrzymać" - tłumaczyła PK.

Po zatrzymaniu cztery osoby zostały doprowadzone do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

"Prokurator przedstawił Sławomirowi K. zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz kilku paserstw samochodowych, w tym co do mienia znacznej wartości. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz paserstwa" - podała PK.

"Na wniosek prokuratora, z uwagi na obawę ucieczki, ukrycia się podejrzanego, wobec Sławomira K. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób, po złożeniu przez nie wyjaśnień, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju" - dodała PK.

Za zarzucane czyny może im grozić do 10 lat więzienia.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama