IT Recruitment Wrocław – jakich programistów poszukują firmy?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-09-13 18:54 | Zmodyfikowano: 2022-09-13 18:55
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora/fot.pexels.com


Wszystko dzięki doświadczonym rekruterom, którzy wiedzą, jak i gdzie szukać najlepszych z najlepszych. Programiści nie siedzą przecież bezczynnie w domach, oczekując, aż spłyną na nich oferty pracy. Większość z nich posiada stałe i atrakcyjne zatrudnienie. Zawsze jednak może okazać się, że oferta innego pracodawcy będzie dla nich kuszącą alternatywą. O to, by zainteresowali się oni danym ogłoszeniem, dbają eksperci – headhunterzy. Jeśli potrzebujesz usługi, jaką jest IT Recruitment – Wrocław daje odpowiedź na Twoje oczekiwania.


Oczekiwane predyspozycje

Najbardziej oczywistym wymaganiem stawianym przed kandydatem do pracy w branży IT wydaje się jego wykształcenie. Najczęściej jest ono wyższe. Kandydaci kończą bowiem studia na kierunkach informatycznych i technicznych. Często jednak ważniejsze niż kierunkowe wykształcenie stają się umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Ponieważ w obecnych czasach wiele osób decyduje się na przebranżowienie, nikogo już nie dziwi pozyskiwanie wiedzy podczas kursów, eventów czy szkoleń. Również na takich wydarzeniach swoje działania opierają rekruterzy działający w ramach usługi IT Recruitment. Wrocław oferuje wiele zarówno przyszłym pracownikom, jak i poszukującym ich pracodawcom.

Ścieżka kariery programisty zależy od jego indywidualnych predyspozycji i możliwości. Z pewnością w pracy w branży przyda się umiejętność logicznego i analitycznego myślenia. Skuteczny programista rozumie zasady stosowania i pisania kodu, samodzielnie rozwiązuje problemy, niestraszna mu praca pod presją czasu i obciążeniem psychicznym. Stres i pośpiech jest nieodłączną częścią pracy specjalistów IT. Często usuwają oni bowiem usterki, które wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, że pracodawcom zależy na tym, by mieć pod ręką najlepszych specjalistów.

By realizować najważniejsze i najbardziej kreatywne projekty, niezbędna jest umiejętność współpracy. Niezwykle ważne dla pracodawców są zatem również umiejętności miękkie. Wysoka kultura osobista, punktualność, kreatywność, cierpliwość, spostrzegawczość, otwarcie na wiedzę i chęć rozwoju – to konieczne cechy nowoczesnego programisty.


IT Recruitment Wrocław

Usługę IT Recruitment we Wrocławiu oferuje Sowelo Consulting – więcej dowiesz się na stronie https://sowelo.com.pl/branze/it-telco/. Najwyższej klasy specjaliści codziennie znajdują nowych programistów, którzy zasilają szeregi firm IT. Połączenie innowacyjności i kreatywności z doświadczeniem to jeden z atutów firmy. Młody zespół zna bowiem zasady panujące w branży IT oraz aktualne trendy rekrutacyjne. Dzięki temu szybko i skutecznie tworzy bazy danych. Wykorzystanie metod takich jak Market Mapping czy Executive/Direct Search pozwala na szybkie sformułowanie jasnych celów, znalezienie odpowiedniego kandydata i osiągnięcie sukcesu w procesie rekrutacji. Korzystanie z usług zewnętrznych firm outsourcingowych (RPO – RecruitmentProcess Outsourcing) pomaga zmniejszyć nakłady finansowe przeznaczane na realizację procesu rekrutacji i zminimalizować czas jego trwania. Najlepsi rekruterzy znajdują najlepszych specjalistów już w kilka tygodni.

IT Recruitment Wrocław

Praca w branży IT polega na ciągłym kształceniu się. Dotyczy to nie tylko programistów, ale i rekruterów, którzy specjalizują się w IT Recruitment. Wrocław posiada bogatą ofertę szkoleń i eventów skierowanych do wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki uczestnictwu w wybranych wydarzeniach fachowcy zyskują możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, a headhunter z łatwością może nawiązać nowe kontakty i dodatkowo poszerzyć wiedzę.


Kontrola rekrutera

Rekruterzy biorący udział w przygotowaniu i w przebiegu procesu IT Recruitment wskazują na wagę prawidłowego przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Na każdym etapie procesu sprawują oni kontrolę i weryfikują działania każdego członka zespołu rekrutacyjnego. Samodzielnie poszukują również odpowiednich pracowników, których kandydatury przedstawiają pracodawcy. Pomagają w organizacji i przebiegu spotkania kwalifikacyjnego.

Podczas niego aktywnie służą radą i pomocą. Dzięki branżowej wiedzy, jaką posiadają, mogą szybko i skutecznie zweryfikować umiejętności kandydata. Mimo to pytania nie zawsze dotyczą tematów stricte technicznych. Rekrutera interesuje sposób, w jaki kandydat zdobywa nową wiedzę i doświadczenie, stawia hipotezy, rozwiązuje problemy i analizuje trudności. Dzięki temu pracodawca zyskuje pogląd na to, jak dany pracownik będzie radził sobie na co dzień z powierzonymi mu obowiązkami.


IT – rynek pracownika

Na polskim rynku brakuje specjalistów branży IT. Stanowisk do obsadzenia jest bowiem o wiele więcej niż wykwalifikowanych fachowców w tej dziedzinie. Mimo że co roku sporo osób kończy edukację wyższą na kierunkach związanych z IT, zwykle szybko znajdują one zatrudnienie. Branża ta nie jest zatem rynkiem pracodawcy, a pracownika. To ten drugi wybiera miejsce pracy wśród wielu ofert headhunterów. Zwłaszcza jeśli jest prawdziwym „talentem”, czyli wysoko wykwalifikowanym specjalistą.
Tak samo istotna, jak posiadane kwalifikacje jest pozytywna autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pozwala ona pracodawcy szybko i skutecznie zweryfikować kandydata, którego zamierza zatrudnić. Przygotowanie (zwłaszcza niedoświadczonego) programisty do takiego spotkania pomoże mu uniknąć wielu „wpadek”.

Każdy z ekspertów może być odpowiedzialny za inne zadania, ale wszyscy pracują po to, by zapewnić najwyższą jakość usług IT w przedsiębiorstwie. Głównymi obowiązkami programistów jest: rozwijanie systemów operacyjnych, dbałość o ich poprawność i kontrola jakości, zarządzanie bazami danych, wyszukiwanie i usuwanie usterek, pisanie oraz testowanie oprogramowania.

IT Recruitment w procesie rekrutacji najlepszych specjalistów wykorzystuje wszelkie atuty, jakie oferuje branża. Choć obecnie niemal tak bardzo jak zarobki liczy się możliwość rozwoju i pracy w kreatywnym zespole, atrakcyjne wynagrodzenie nadal przekonuje wielu kandydatów. Z reguły zarobki są bowiem dość wysokie. Już początkujący programista może z łatwością zarobić nawet 3-4 tysiące złotych. Kwota zależy przede wszystkim od języka programowania, którym się posługuje, powierzonych mu obowiązków, doświadczenia, a nawet wielkości firmy i jej kapitału.

REKLAMA
Reklama