Jelenia Góra: Wielka konferencja o wielkich motylach

Piotr Słowiński, BT | Utworzono: 2022-09-20 07:57 | Zmodyfikowano: 2022-09-20 08:02
A|A|A

Wikipedia/Robert Kindermann aka RobertK/CC BY-SA 2.5

Niepylaki apollo, jedne z największych dziennych motyli mają wrócić do Europy. To cel projektu LifeApollo, którego inaugurująca konferencja trwa w Jeleniej Górze. Motyle mają wrócić od Alp po Polskę. - Projekt jest obliczony na 7 lat, ale na pewno będzie trwał dłużej - mówi dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj:

- Niepylaki apollo wracają dzięki ludziom i mogą się stać symbolem naprawiania przyrody - mówi Magdalena Makowska, kierownik projektu LifeApollo w Klubie Przyrodników:

W projekt w Polsce prócz Karkonoskiego parku narodowego zaangażowany jest Klub Przyrodników. Są też organizacje czeskie i austriackie.

Niepylaki apollo to duże motyle, które z uwagi na swoją urodę i brak lęku przed ludźmi zostały odłowione do kolekcji i doprowadzone na skraj zagłady. Ich ratowaniem zajął się Jerzy Budzik, a po nim przyrodnicy z Karkonoszy. Krucza Dolina koło Lubawki i wzgórze Chojnik to pierwsze miejsca, gdzie zostały wypuszczone kilka lat temu i ich dzikie populacje są rokrocznie zasilane motylami z hodowli. Będzie to trwało tak długo, aż nie dzikie populacje się ustabilizują.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~pyl
2022-10-11 01:30:51
z adresu IP: (2a01:112f:c1a:1700:6507:x:x:x)
Ocena: 0
Rzeczywiście - piękny motyl .Piękne zdjęcie.Piękna sprawa!
Reklama