Kontrowersyjna wieża na Śnieżniku już oficjalnie otwarta

Jarosław Wrona, PP | Utworzono: 2022-09-27 15:50 | Zmodyfikowano: 2022-09-27 15:50
A|A|A

fot. Jarosław Wrona

Budowa od początku wzbudzała wiele kontrowersji, były też liczne protesty. Nowoczesna wieża, stanęła w miejscu kamiennej, wyburzonej w 1973 roku. Ma ponad 30 m wysokości, a jej budowa trwała 3 lata. Ci, którzy pierwsi weszli na platformę widokową, mają podzielone zdania co do wyglądu, ale przyznają, że jest to jedna z największych atrakcji regionu:

Według Dariusza Chromca, burmistrza Stronia Śląskiego, wieża jest nowym symbolem regionu:

Nowa atrakcja ziemi kłodzkiej ma przyciągać turystów. Ekolodzy protestowali w obawie przed niszczeniem kopuły Śnieżnika i cennych muraw, ale jak powiedział Radiu Wrocław Krzysztof Rusinek - nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie, obszar udostępniony turystom został mocno ograniczony:

Na wieży nie zabrakło ciekawych rozwiązań technicznych. Sama platforma widokowa ma otwartą przestrzeń, na szklanej konstrukcji zamontowano panele fotowoltaiczne, które generują prąd dla nocnego oświetlenia. Są też kamery i lampa lotnicza na dachu.

Budowa wieży kosztowała 13 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Kladsko-Orlicko-Śnieżnik” realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, Gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Jarii
2022-09-28 07:38:43
z adresu IP: (46.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szkoda, że nie da się wejść z psem(schody z kratki), wiec wejście na góre musiałem odpuscic, ale z dołu ładna :)
~Śmiercionka
2022-09-28 01:04:00
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: -1
PhalluSS
~TSA
2022-09-28 01:03:03
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: -1
Illuminati sataniści Astana .....
~fachowiec
2022-09-27 22:32:00
z adresu IP: (2a01:112f:c0b:bb00:5c53:x:x:x)
Ocena: 3
Wieża wbrew pozorom bardzo ciekawa i z pewnością przyciągnie wielu niedzielnych turystów z dziećmi. Szkoda tylko że nadal brak połączeń kolejowych do Stronia Śląskiego i Lądka. Ta część Kotliny Kłodzkiej jest straszliwie zaniedbana komunikacyjnie i bez samochodu nigdzie nie idzie się dostać.
~Jo74
2022-09-27 21:02:58
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 2
Oby wytrzymała warunki atmosferyczne!
~=o)
2022-09-27 20:30:15
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 0
von Braun lubi to jeszcze bardziej!
~Jo74
2022-09-27 19:35:25
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 2
Super .Jest nasza!
~qrak
2022-09-27 19:31:41
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 4
fajna wieża, w realu wygląda lepiej niż na wizualizacjach
~novy24
2022-09-27 18:59:47
z adresu IP: (188.103.xxx.xxx)
Ocena: 4
Przecież takii już nasz naród -nigdy wszystkim nie dogodzisz..Moim zdaniem wspaniała inwestycja chociaż jej osobiście nie widziałem ale obiecuje w najbiższym czasie..
~Dolnoslazak
2022-09-27 16:23:20
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -5
Pseudo Ekologom sponsorowanych głównie, przez Niemcy Wcale nie chodzi, tak naprawdę o Ekologię Ale o to By w Polsce, nic nie było budowane, dla pożytku mieszkańców i turystów !!!Bo po co nam ,takie wierze widokowe... Skoro są, w Niemczech, do których można pojechać... Pseudo Ekologiczna banda terrorystów, jest jak "Rteciowy" Tusk, dla Polski !!!Notabene też slugus Berlina...
~Opinia
2022-09-27 16:04:33
z adresu IP: (2a01:112f:607:aa00:91ce:x:x:x)
Ocena: 10
Piękna wieża, która może stanowić cel wejścia na Śnieżnik, cel przyjazdu i w jakimś stopniu przyczynić się do ożywienia regionu. Pięknego regionu turystycznego, który ma słabą promocję i infrastrukturę.