Zmarła Zofia Teliga-Mertens. Miała 96 lat

GN | Utworzono: 2022-09-29 13:17
A|A|A

fot. RW

Zofia Teliga-Mertens — polska agronom, działaczka społeczna i charytatywna, zaangażowana w repatriację polskich rodzin z Kazachstanu. Dama Orderu Orła Białego.

W okresie II RP jej rodzina osiedliła się na Wołyniu, gdzie jej ojciec, Stefan Teliga, za zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej otrzymał majątek w Woli Rycerskiej. W trakcie II wojny światowej rodzina została zesłana w głąb ZSRR. Stefan Teliga zmarł, zanim dotarł do armii Władysława Andersa. Zofię Teligę-Mertens wraz z matką wywieziono do Kazachstanu.  W 1946 osiedliła się we Wrocławiu, gdzie ukończyła studia rolnicze. Obroniła następnie doktorat. Do czasu przejścia w 1981 na emeryturę pracowała m.in. w piśmie „Gromada — Rolnik Polski”.

W 1998 w ramach rekompensaty za utracone mienie zabużańskie wraz z matką otrzymała trzy wielorodzinne budynki na osiedlu w Szczytnicy niedaleko Bolesławca, pozostawione przez wycofane z Polski wojska radzieckie. Wyremontowała je własnym sumptem, a następnie zdecydowała się przeznaczyć ten majątek Polakom repatriowanym z Kazachstanu. Dzięki temu 40 rodzin przesiedlonych do Polski (łącznie około 200 osób) otrzymało od niej na własność mieszkania na osiedlu nazwanym przez nią „Kresówką”.

W 2011 jej działalność charytatywna została przedstawiona w filmie dokumentalnym “Szklane domy pani Zosi”.

W 2016 została wyróżniona Nagrodą Wrocławia. W 2017 prezydent Andrzej Duda za działalność społeczną i charytatywną odznaczył ją Orderem Orła Białego (dekoracja nastąpiła w ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja). Obecnie mieszka we Wrocławiu. Aktywnie działa w Dolnośląskim Stowarzyszeniu dla Repatriantów „Pomocna Dłoń”.

(mat. umwd.pl)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~pela
2022-10-03 19:19:35
z adresu IP: (2a01:112f:c1a:1700:206d:x:x:x)
Ocena: 0
Dziennikarze, jak Wam nie wstyd : nie przeczytaliście do końca tej informacji PAP-owskiej czy internetowej , którą zamieściliście po Waszej informacji o śmierci Pani Zofii ?(dwa ostatnie zdania ":obecnie mieszka " i "aktywnie działa")A w tej notatce też bezmyślne zdanie :W trakcie II wojny światowej[...] Zofię Teligę-Mertens wraz z matką wywieziono do Kazachstanu". Kiedy ją wywożono do Kazachstanu w roku 1940 , nie była Zofią Teligą -Mertens, tylko Zosią Teliżanką, bo miała 14 lat . Panią Mertens została dopiero po kilku dziesiątkach lat.
Reklama