Pomysł na jesienny weekend: relaksująca wycieczka rowerem w Dolinie Odry

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-10-18 13:14 | Zmodyfikowano: 2022-10-18 13:26
Dodaj do Wykop.pl
Pomysł na jesienny weekend: relaksująca wycieczka rowerem w Dolinie Odry - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Ta pętla rowerowa Doliną Odry jest bajecznym szlakiem, który łączy ze sobą szereg atrakcji, wśród których nie zabraknie możliwości podziwiana przyrody jak również tradycyjnego zwiedzania z biletem wstępu. Pagórki Wysoczyzny Średzkiej nie są szczególnie trudne do pokonania, jednak należy liczyć się na tej trasie z wysiłkiem fizycznym, gdyż jest on nieunikniony tam, gdzie drogi z asfaltowych przechodzą w leśne i szutrowe. Natomiast obszar chronionego krajobrazu Doliny Odry to spory teren o wielkości 1272 ha, znajdujący się pomiędzy Malczycami a ujściem Kaczawy. Tam właśnie znajduje się najcenniejszy las łęgowy nad Odrą — Natura 2000 Łęgi Odrzańskie.Pętla odrzańska — Doliną Odry

Pedałować można zacząć z dowolnego miejsca na szlaku, ponieważ jest to pętla, a więc nie ma znaczenia, z którego punku będzie się startować. Tutaj jednak tę przygodę z doliną tej wspaniałej rzeki i pagórkami Wysoczyzny Średzkiej zaczniemy w Prochowicach. W mieście z interesującym zapleczem dziejowym, po którym zostało tam sporo namacalnym pozostałości.

Turysta zastanie tam zamek średniowieczny, otoczony fosą, a przy nim urokliwy i wspaniale zagospodarowany park, przez który płynie Kaczawa. W tej fantastycznej i zabytkowej enklawie zieleni można odpocząć w drodze i nacieszyć oczy pięknem otoczenia. Na terenie parku zamkowego znajdują się wiaty, które idealnie nadają się na chwilę wytchnienia i mały biwak. Leciwą rycerską warownię można zwiedzić wewnątrz, lecz wymaga to wcześniejszego umówienia z opiekunem zabytku. Jednak nawet jeżeli do tego nie dojdzie, obejrzenie tak wspaniałego zamczyska jedynie z zewnątrz również będzie ogromnym przeżyciem. Po zlustrowaniu okolic zamkowych należy wjechać na ulicę Kochanowskiego, potem Miarki, Plac Kopernika i skręcić w Jagiellońską. Na drugim skrzyżowaniu, przy stadionie trzeba skierować się w lewo, a potem w prawo na Powstańców Warszawy.


Coraz bliżej Odry

W ten sposób Szlak Odry doprowadzi wędrowca do brzegu Kaczawy, gdzie warto przystanąć i nacieszyć się widokiem tej niewielkiej wprawdzie, ale bardzo pięknej rzeki. Stamtąd należy kierować się w stronę pobliskich Kwiatkowic, ulicą Jagielońską. Na krótko przed wjazdem do tej wsi, trzeba odbić w lewo, na malowniczą dróżkę gruntową wśród pól, która wije się blisko brzegu Kaczawy i okrąża Kwiatkowice w całości. Później ścieżką po wałach odrzańskich podróżuje się do drogi 338, omijając szerokim łukiem Rogów Legnicki. Po obu stronach tego uroczego szlaku znajdują się pola i las łęgowy. Bliskość Odry jest bardzo wyczuwalna. To ogromna przyjemność znajdować się tam na cichym pojeździe, który niczego nie zagłusza. Bliskość i dzikość nadodrzańskich kniei wzbudza respekt i wyostrza zmysły.

Kiedy dobije się do szosy, koniecznie trzeba na chwilę zjechać z wytyczonej drogi, i odwiedzić Lubiąż, do którego stamtąd jest niecały kilometr. Nie skorzystać z tej okazji będąc tak blisko tego niezwykle interesującego miejsca na mapie Krainy Łęgów Odrzańskich, to wielki grzech turystyczny.


Klasztor cystersów w Lubiążu

Dawne opactwo to wielka atrakcja na tym terenie, ponieważ jest to jedno z największych założeń klasztornych w Europie i zabytek światowej klasy. Obiekt dostępny jest do zwiedzania, warto więc wykorzystać okazję i pozwolić przewodnikowi oprowadzić się po jego wnętrzach. To będą z całą pewnością niezapomniane chwile. Ta barokowa perła otoczona jest łęgami z wszech stron. Dookoła mnóstwo atrakcyjnych szlaków rowerowych i pieszych. Dla miłośników przyrody polecana jest szczególnie ścieżka wokół rezerwatu Odrzyska.

W klasztornym parku, wśród leciwych drzew czekają na turystów dźwiękoławki, które są elementem Dźwiękowego Szlaku Odry. Wystarczy usiąść w takiej niezwykłej loży i wsłuchiwać się w odgłosy natury, a po chwili zacznie być magicznie. Na terenie opactwa znajduje się Karczma Cysterska, gdzie każdy może się posilić przed dalszą drogą. W menu tego punktu gastronomicznego znajdują się słynące w okolicy, tradycyjne, polskie potrawy. Tuż obok, w dawnej kancelarii opata mieści się Punkt Informacji Turystycznej Krainy Łęgów Odrzańskich i sklep z rękodziełem w jednym. To wspaniałe okazja do zapoznania się z produktami lokalnych artystów i rzemieślników. Na półkach oprócz najróżniejszych pamiątek, biżuterii, książek i map terenu znajdują się w produkty lokalne. Miody, herbaty ziołowe, przetwory owocowe i warzywne. Wszystko najlepszej jakości!

W Lubiążu przy ulicy Mickiewicza znajduje się Piekarnia Szymko, a przy niej firmowy sklep, gdzie dostępne są lokalne wypieki. W okolicy mówi się, że tamtejszy chleb nie ma sobie równych w okolicy.


Na zakolu Odry

Żeby powrócić na pętlę wytyczonego szlaku, należy ponownie przekroczyć Odrę. Po przejechaniu mostu, pół kilometra dalej, po lewej stronie znajduje się zjazd na leśną ścieżkę. Ta urocza, tajemnicza i dzika trasa zaprowadzi wędrowca do zakola rzeki, gdzie gnieżdżą się czaple siwe. To wyjątkowe miejsce przy tej drodze rowerowej. Czapliniec sporych rozmiarów ulokowany jest po drugiej stronie płynącej wody. Ptaki zadomowiły się tam w koronach drzew, gdzie wybudowały ponad sto gniazd, a odgłosy ich stanowią niemałą atrakcję na Dźwiękowym Szlaku Odry.

Niedaleko Czaplińca położone są Malczyce. Do dziś mnóstwo tam zabytków związanych z ich portową przeszłością, a stocznia rzeczna nadal jest czynna. To tam zorganizowana została Izba Muzealna, w której zebrano liczne eksponaty związane z historią tej wsi. Miejsce to dostępne jest do zwiedzania dla zainteresowanych tematem.

Bardzo ciekawym pomysłem na poznanie historii Malczyc są Questy, które łączą ze sobą edukację, zabawę i podróże. Ta gra terenowa zyskuje sobie coraz większą popularność. Na opisywanym tutaj szlaku questy opracowane zostały nie tylko dla Malczyc, ale również dla Prochowic i Lubiąża.

W Malczycach, za budynkiem GOG, w pobliżu dawnego promu rzecznego znajduje się miejsce biwakowe z dostępem do toalet. Tam też podczas organizowanych spływów kajakowych z roweru można przesiąść się do kajaka i dopłynąć do Ścinawy. Jest to bardzo łatwe dzięki fantastycznemu zazębianiu się tras rowerowych, kajakowych i kolejowych.

Na terenie tej wsi nadodrzańskiej działają pod sztandarem Krainy Łęgów Odrzańskich lokalni producenci oraz rękodzielnicy. Znajduje się tam Zakład Masarski, który rozbieraniem mięsa i produkowaniem wędlin zajmuje się od 1991 roku. Wyroby te dostępne są w sklepach firmowych masarni w Malczycach, pobliskiej Środzie Śląskiej oraz w Lubinie.

Natomiast przy ulicy szkolnej w tej miejscowości zlokalizowana jest pracownia garncarska Mano Ceramics. Warto odwiedzić to magiczne miejsce, w którym w piękny sposób pasja zjednoczyła się z twórczą pracą. Na miejscu dostępne są do kupienia wyroby garncarskie, ale jest też możliwość zamówienia produktów według własnego pomysłu.


Pagórkami Wysoczyzny Średzkiej

Po opuszczeniu Malczyc szlak rowerowy oddala się od Odry i biegnie w kierunku Mazurowic. W tamtejszej Karczmie Słowiańskiej można zatrzymać się na smaczny posiłek i chwilę wytchnienia w drodze. Tradycyjne dania serwowane w tej niezwykłej restauracji słyną w okolicy z doskonałych smaków. Kolejne na trasie są Kawice. Dojeżdża się do tej miejscowości drogą gruntową równoległą do ruchliwej szosy nr 94. Na miejscu należy kierować się w stronę leżącego przy lesie Cichobórza. Tam nie słychać już odgłosów przejeżdżających aut i wędrowiec doświadcza wyciszenia. Dookoła tylko pola i knieje. Dwieście metrów za osadą należy skręcić w prawo i kierować się ku obszarowi leśnemu. Od tamtej pory szlak rowerowy biegnie cały czas między gęstwiną drzew aż do Motyczyna. Nie należy jednak kierować się na asfaltową drogę w tej miejscowości, ponieważ leśny szlak biegnie dalej wśród kniei i warto skorzystać z tej okazji, aby pobyć dłużej na łonie natury. Po kilkuset metrach trasy, na rozstaju, gdzie ścieżki rozchodzą się w trzech kierunkach, należy skręcić w prawo, do Prochowic. To kilka kilometrów cudnej trasy przez las i wśród pól, która zaprowadzi wędrowca do zamkowego parku w Prochowicach. Pętla rowerowa obszaru chronionego krajobrazu Doliny Odry została opracowana dla osób, którym podoba się nie tylko samo pedałowanie, ale również bliskość natury. Wątki historyczne, połączone z atrakcjami dla lubiących zwiedzać obiekty zabytkowe są tu bardzo istotne. Ta różnorodność czyni tę ścieżkę tak wyjątkową pod wieloma względami.

Zachęcamy wszystkich, którzy przejechali zaproponowana tutaj trasę dla dwóch kółek do zgłaszania własnych propozycji nadodrzańskich szlaków rowerowych. Można zrobić to drogą mailową - [email protected] jak również poprzez wypełnienie formularza. Zgłaszającego nowy szlak czeka wspaniała nagroda w postaci odlewu naturalnych rozmiarów Kotewki Orzecha Wodnego z certyfikatem autentyczności. Warto wiedzieć, że roślina ta jest pod ochroną i nie wolno zabierać jej do domu, a więc rzeczony odlew stanowić będzie wspaniałą pamiątkę z Doliny Odry.

Reklama