Jakie domy cieszą się popularnością wśród kupujących?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-10-27 09:49 | Zmodyfikowano: 2022-10-27 09:50
Dodaj do Wykop.pl
Jakie domy cieszą się popularnością wśród kupujących? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Dom wolnostojący kontra dom w zabudowie

Na polskim rynku nieruchomości istnieje wyraźny podział między domami wolnostojącymi i domami w zabudowie – bliźniaczej lub szeregowej. Budynki pierwszego rodzaju na sprzedaż wystawiają głównie osoby prywatne – są to domy używane, a zatem z rynku wtórnego. Mimo że firmy deweloperskie posiadają w portfolio osiedla domów wolnostojących, to najczęściej realizują projekty indywidualne na zlecenie klienta.

Osoby poszukujące domu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej mają większy wybór – taki dom znajdą zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W ostatnich latach to właśnie domy w zabudowie cieszą się większą popularnością – są one:

   • dużo tańsze niż domy wolnostojące – a zatem bardziej dostępne,
   • traktowane jako alternatywa dla dużych mieszkań – ze względu na często niewiele od nich większy metraż,
   • dostępne w różnych częściach miastach – zarówno blisko centrum, jak i na przedmieściach.


Powierzchnia użytkowa domu do 150 mkw.

Regułą jest, że domy (również te w zabudowie) są większe niż standardowe mieszkania. Jest to dobrze widoczne podczas przeglądania ofert deweloperów. Przykładowo domy na sprzedaż Wrocław powstałe w ramach różnych inwestycji mają następujące metraże:

   • Ogrody Wojszyce – ok. 150 mkw.
   • Osiedle przy Białych Tygrysów – ok. 120 mkw.
   • Osiedle Smolec Przy Lesie – ok. 100 mkw.
   • Osiedle Słoneczne Aleje – od 100 do 120 mkw.
   • Gerberowa – ok. 150 mkw.

Uwzględniając, że firmy deweloperskie kierują się potrzebami klientów, śmiało można wskazać, że największą popularnością cieszą się domy o powierzchni do 150 mkw. Domy o tym metrażu zapewniają komfort 4- czy 5-osobowej rodzinie.

W zależności od projektu budynek mieszkalny o metrażu do 150 mkw. składa się z 4-5 pokoi (czasem do głównej sypialni przynależy też garderoba), otwartej kuchni, 2 łazienek, garażu i poddasza. Dodatkowo mieszkańcy mają do swojej dyspozycji niewielki ogródek.


Energooszczędne rozwiązania to konieczność

Utrzymanie 2- lub 3-kondygnacyjnego domu może stanowić spory wydatek. Stąd też tak ważne jest, aby na etapie jego budowy została wykorzystana nowoczesna technologia, której celem jest ograniczenie zużycia zasobów. Pod tym względem więcej oferują inwestycje z rynku pierwotnego.

Obecnie firmy deweloperskie przewidują montaż m.in. następujących rozwiązań:

   • panele fotowoltaiczne – pozwalają one obniżyć rachunki za energię elektryczną,
   • pompa ciepła – to aktualnie najtańszy sposób ogrzewania domu,
   • wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji – wpływa korzystnie zarówno na komfort termiczny, jak i jakość powietrza w budynku.

Na osiedlu domów w zabudowie szeregowej deweloper może też przewidzieć miejsce do ładowania samochodów elektrycznych.

W domach wybudowanych w ubiegłym wieku rozwiązania pozwalające oszczędzać energię są rzadkością. Z kolei przeprowadzenie remontu, aby dostosować nieruchomość do współczesnych wymogów, często jest albo utrudnione, albo wiążę się ze zbyt wysokimi kosztami.

Reklama