Profilaktyka zakażenia HIV

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-11-02 15:38 | Zmodyfikowano: 2022-11-02 15:39
Dodaj do Wykop.pl
Profilaktyka zakażenia HIV - Materiał Sponsora/fot. pexels.com/photo-license/
Materiał Sponsora/fot. pexels.com/photo-license/


HIV – jak można się zarazić?

Warto znać drogi zakażenia wirusem HIV, aby móc unikać sytuacji, które są niebezpieczne. Najbardziej znaną drogą zakażenia jest kontakt seksualny z osobą zakażoną. Pamiętaj, że dotyczy to nie tylko kontaktu waginalnego, ale też analnego i oralnego. Kolejną drogą zakażenia jest kontakt z materiałem zakaźnym takim jak sperma lub preejakulat bez odpowiedniego zabezpieczenia. Także używanie tych samych igieł co osoba zakażona jest niebezpieczne. Warto wspomnieć też o zakażeniu wertykalnym. W ostatnim przypadku matka może zakazić dziecko na przykład podczas karmienia piersią.

Pamiętaj, że do zakażenia może dojść także podczas wykonywania tatuażu lub u piercera. Używanie niesterylnego sprzętu jest bardzo niebezpieczne, warto więc korzystać jedynie z dobrze sprawdzonych usług. Znaczenie ma też zachowanie czujności podczas wykonywania zabiegu i zwracanie uwagi, jeśli coś budzi wątpliwości.


Domowy test na HIV – prosty i wiarygodny

Wiesz już, jakie sytuacje mogą doprowadzić do zakażenia. Warto także sprawdzić, jakie działania profilaktyczne są godne uwagi. Z pewnością domowy test na HIV to produkt, po który warto sięgnąć w przypadku podejrzeń. Taki test jest prosty w wykonaniu, wynik można odczytać w krótkim czasie po badaniu, a produkt dostępny jest w ofercie internetowej. Pamiętaj jednak, aby korzystać jedynie z wiarygodnego źródła. Różnorodne domowe testy diagnostyczne dobrej jakości znajdziesz na stronie samsiezbadaj.pl. Dostępne są tutaj różne testy diagnostyczne na przykład ciążowe i owulacyjne, na alergie i wiele innych.

Kiedy warto wykonać domowy test na HIV? Oczywiście zawsze, gdy występuje podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia. Zwróć także uwagę na objawy takie jak zmęczenie, gorączka, zapalenie gardła, biegunka. Mogą one bowiem świadczyć o tym, że zaatakował Cię ludzki wirus niedoboru odporności.


Profilaktyka zakażenia HIV – to warto wiedzieć

Domowe testy diagnostyczne pozwalają sprawnie wykryć zakażenie i podjąć odpowiednie, efektywne leczenie. Pamiętaj, że poza wykonywaniem takich testów możesz zadbać także o inne działania profilaktyczne:

   • Zabiegi kosmetyczne, tatuaże i piercing wykonuj jedynie w zaufanych i dobrze sprawdzonych miejscach.
   • Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych lub przynajmniej zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie.
   • W przypadku konieczności użycia strzykawki lub igły upewnij się, że są sterylne.
   • Jeśli chcesz pomóc komuś, kto się skaleczył, zachowaj szczególną ostrożność.

Warto pamiętać, że w naszym kraju funkcjonują szpitale zakaźne prowadzące terapię antyretrowirusową. Jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia zakażeniem, zgłoś się do takiej placówki jak najszybciej, a najlepiej w ciągu dwóch lub trzech godzin od zdarzenia. Czas przyjęcia leków ma duże znaczenie.

Reklama