Ksiądz Marek Juliusza Słowackiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2022-11-16 12:40
A|A|A

fot. mat. prasowe

Ksiądz Marek Juliusza Słowackiego to wielki teatr wojny – każdej wojny.

Przestrzeń spektaklu to miasto niekończących się walk, przywodzące na myśl zarówno współczesne Aleppo, jak i ruiny, w których toczyły się historyczne zmagania XX wieku. Ukazane przez autora w poetyckiej wizji piekło wojny jest bezwzględne, pełne podłości i zdrad, okrucieństwa i szaleńczych ambicji. Niemożliwa do spełnienia namiętność Judyty i Kosakowskiego ulega zniszczeniu w ogniu nierozstrzygalnego konfliktu.

Jak w tym świecie zaburzonych wartości jawi się postać Księdza Marka? Pytania są tu fundamentalne – czy Calderonowski Książę Niezłomny w habicie dokonuje ofiary ze swojego życia, aby nadać sens zmaganiom ludzi, uwiarygodnić je wobec historii? Staje się prorokiem, kierowanym wolą Opatrzności? A może ma w sobie niebezpieczny fanatyzm ortodoksyjnego przywódcy? Czy pragnie ich uwznioślić, podnieść z błota i krwi, swoim poświęceniem ukształtować do wymiaru obrońców Ojczyzny? Postać tytułowego bohatera wzorowana została na karmelicie Marku Jandołowiczu, charyzmatycznym, natchnionym proroku.

Inscenizacja mieści się w nurcie reinterpretacji klasyki, który dochowuje wierności myśli autora, szukając zarazem nowoczesnej formy ekspresji scenicznej. Przedstawienie rozgrywające się w bezpośrednim kontakcie z widzem, w konfiguracji przestrzeni znoszącej dystans, nasycone otaczającymi widownię obrazami oraz z budującą napięcia w sposób zbliżony do narracji epickiej muzyką, zyskuje wymiar metaforyczny, a jednocześnie, mimo uwspółcześnienia, staje się areną spotkania skrajnie różnych osobowości, dorównujących swą siłą innym postaciom z kanonu romantycznych bohaterów.

W dramacie mistycznym Juliusza Słowackiego nie sposób szukać jednoznacznych odpowiedzi, lecz należy postawić najważniejsze pytanie, czy w strasznych czasach przesileń historii da się ocalić człowieczeństwo. I czy ofiara Księdza Marka ma sens w wymiarach współczesności?

Ksiądz Marek

Teatr Polski we Wrocławiu, Scena na Świebodzkim, Pl. Orląt Lwowskich 20 c

Premiera: 19 listopada 2022, godz. 19.00

Spektakle: 20.11, godz. 19.00, 23.11, godz. 11.00, 25,30.11, godz. 19.00

opracowanie tekstu i reżyseria JACEK BUNSCH
scenografia i kostiumy ROBERT RUMAS
muzyka PIOTR KLIMEK
wideo PIOTR WYRZYKOWSKI
Obsada:
Ksiądz Marek MACIEJ TOMASZEWSKI (gościnnie)
Kosakowski ERNEST NITA
Judyta MAGDALENA RÓŻAŃSKA
Rabin KRZYSZTOF KULIŃSKI
Starościc BŁAŻEJ MICHALSKI
Towarzysz BARTOSZ BUŁAWA
Regimentarz EDWIN PETRYKAT
Marszałek MARIAN CZERSKI
Bojwił MACIEJ GISMAN
Kretecznikow MICHAŁ BIAŁECKI
Adiutant JAKUB GIEL
Branecki MARCIN ROGOZIŃSKI
Pułaski KRZYSZTOF BRZAZGOŃ
Jozafat HUBERT KOWALCZYS
Raportowy JAKUB GRĘBSKI

Ceny biletów na spektakle popremierowe:
40 zł (norm.), 30 zł (ulg.)

https://www.teatrpolski.wroc.pl/przedstawienie/ksiadz-marek/

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama